• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Binalarda çökme riski olup olmadığı bu cihazla kontrol ediliyor

2020-01-30 14:53:36
Binalarda çökme riski olup olmadığı bu cihazla kontrol ediliyor

Deprem; artık gerek dünyada, gerekse ülkemizde gündemden düşmüyor. Peki deprem sonrası arama, kurtarma ve enkaz kaldırma sırasında yıkılma riski olan binalar nasıl tespit ediliyor?..

#1
Foto - LAZER TARAYICI CİHAZ: Bu cihaz, ekiplerin çalıştığı noktada hızlı bir tarama yaparak diğer binalarda çökme riski olup olmadığını kontrol ediyor. Çıkan sonuçlar hızlı bir şekilde enkaz bölgesinde bulunan araca aktarılıyor.

LAZER TARAYICI CİHAZ: Bu cihaz, ekiplerin çalıştığı noktada hızlı bir tarama yaparak diğer binalarda çökme riski olup olmadığını kontrol ediyor. Çıkan sonuçlar hızlı bir şekilde enkaz bölgesinde bulunan araca aktarılıyor.

#2
Foto - RİSKLİ BİNALAR TESPİT EDİLİP YIKILIYOR: Elazı'daki deprem sonrası riskli binalar bu cihazla tespit edilip yıkılması sağlandı.

RİSKLİ BİNALAR TESPİT EDİLİP YIKILIYOR: Elazı'daki deprem sonrası riskli binalar bu cihazla tespit edilip yıkılması sağlandı.

#3
Foto - ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM'UN FİKRİ: Sistemin ayrıntılarından bahseden Afet Koordinasyon Daire Başkanı Sertaç Teksin,

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM'UN FİKRİ: Sistemin ayrıntılarından bahseden Afet Koordinasyon Daire Başkanı Sertaç Teksin, "Bu araç 2019 yılında Kartal’da yıkılan ve 21 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaydan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un tasarımı ve fikir babalığını yaptığı bir aracımız. Bu araç vasıtasıyla biz herhangi bir acil durumda içindeki bütün cihazlarla olay mahalline intikal ediyoruz ve zemin, beton, demir hatta demirdeki korozyon gibi bütün özelliklerini içindeki cihazlarla herhangi laboratuvara gitmeden olay yerinde hızlıca tarayabiliyoruz."

#4
Foto - VERİLER TEKNİK ÜNİVERSİTEDE DERLENİYOR:

VERİLER TEKNİK ÜNİVERSİTEDE DERLENİYOR: "Boğaziçi Üniversitesi’nden ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hocalarımızın da tasarımlarını yaptığı bir yazılım marifetiyle buradan aldığımız verileri, buradan aldığımız verilerle üst üste koyarak binanın hızlı bir şekilde yıkılıp yıkılmayacağını, riskli olup olmadığına karar veriyoruz" dedi.

#5
Foto - LAZER TARAYICI ELAZIĞ'DA KULLANILDI: LAZER TARAYICI CİHAZ ELAZIĞ’DA KULLANILIYOR Teksin, tasarlanan ve kullanılan bu araç için Bakanlığın patent başvurusu yaptığını belirterek şunları söyledi:

LAZER TARAYICI ELAZIĞ'DA KULLANILDI: LAZER TARAYICI CİHAZ ELAZIĞ’DA KULLANILIYOR Teksin, tasarlanan ve kullanılan bu araç için Bakanlığın patent başvurusu yaptığını belirterek şunları söyledi:

#6
Foto -

"Burada bu cihazı kullandık ve gerçekten çok faydasını gördük. Bu cihaz lazer tarayıcı cihazı. 130 ile 150 metre yarı çapında bulunan bütün binaların noktasal, konumsal olarak bütün verilerini saniyede 2 milyon atış yaparak kendi beyninde data alıyor ve daha sonra biz bu bölgelerde 15 dakika, yarım saat sonra değişik ölçümler yine yapıyoruz. Çeşitli açılardan aldığı o verileri, araçtaki bilgisayarda üst üste koyuyoruz. Acil yıkılacak binalar, arama- kurtarma yapılan enkazların yanındaki diğer binaları yerinde ölçerek, insanların üzerine devrilmeden önce bu cihazın verdiği risk durumuna göre biz sürekli kontrol altında tutuyoruz. Cihazın kendi içinde USB sistemi var. Bu sistemi biz aracımızdaki bilgisayara aktarıyoruz. Bilgisayarda yapmış olduğumuz diğer çalışmalarla hepsini üst üste getiriyoruz."

#7
Foto - AFAD: AFAD: 62 kişinin tedavisine devam ediliyor AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Elazığ merkezli 6.8’lik depremin ardından hayatı normale döndürmek için yürütülen iyileştirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Enkazlardan 45 kişinin sağ, 41 kişinin ise hayatını kaybetmiş olarak çıkarılması ile arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı belirtilerek,

AFAD: AFAD: 62 kişinin tedavisine devam ediliyor AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Elazığ merkezli 6.8’lik depremin ardından hayatı normale döndürmek için yürütülen iyileştirme çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Enkazlardan 45 kişinin sağ, 41 kişinin ise hayatını kaybetmiş olarak çıkarılması ile arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı belirtilerek, "Depremin ardından hastanelere başvuran 1607 vatandaşımızdan 1546’sı taburcu edilmiş, 8’i yoğun bakım altında olan 62 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir" denildi.

#8
Foto - ACİL YIKILACAK 138 BİNA TESPİT EDİLDİ: 1030 teknik personel ve 5 aracın görev aldığı hasar tespit çalışmalarında, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta incelenen 22 bin 991 binadan 496’sının yıkıldığı, 5 bin 401’inin ağır, 616’sının orta ve 7960’ının az hasarlı olarak tespit edildiği açıklandı. Acil olarak yıkılacak 138 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 8 bin 380 binanın ise hasarsız olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

ACİL YIKILACAK 138 BİNA TESPİT EDİLDİ: 1030 teknik personel ve 5 aracın görev aldığı hasar tespit çalışmalarında, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta incelenen 22 bin 991 binadan 496’sının yıkıldığı, 5 bin 401’inin ağır, 616’sının orta ve 7960’ının az hasarlı olarak tespit edildiği açıklandı. Acil olarak yıkılacak 138 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 8 bin 380 binanın ise hasarsız olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı