• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Beynin yaşlanmasını yavaşlatan hücre bulundu

2020-02-14 09:07:58
Beynin yaşlanmasını yavaşlatan hücre bulundu

Esasen beyinde bulunan hücreler yaşlanmazlar. Fakat siz ona sürekli dürtüde ve telkinde bulunmazsanız. Beyinde kendisini kapatır ve bütün geçişleri siz vazgeçip birşeyler yapana kadar kapalı tutarlar. Böylelikle hacim bakımında aynı şekilde kalmış olsa ise de artık beyniniz küçülmüştür.

#1
Foto - BEYNİ NELER DİNÇ TUTAR? Beyin Hücrelerini dinç tutan, ayakta ve diri tutan ve bütün yolları açan ilminiz ve bilnizdir. Siz her edinmiş olduğunuz yeni bilgiler doğrultusunda, beyin artık kendini gelişim sürecine sokar ve yepyeni bazı kalıplar oluşturur. Ve yeni bilgiler edinmediğiniz hatta bazen edinipde bu bilgi ile amel etmediğiniz sürece beyin düşüşe geçer, eski haline gelir ve hatta eskiden edinmiş olduğunuz bilgilerden bile olabilirsiniz.

BEYNİ NELER DİNÇ TUTAR? Beyin Hücrelerini dinç tutan, ayakta ve diri tutan ve bütün yolları açan ilminiz ve bilnizdir. Siz her edinmiş olduğunuz yeni bilgiler doğrultusunda, beyin artık kendini gelişim sürecine sokar ve yepyeni bazı kalıplar oluşturur. Ve yeni bilgiler edinmediğiniz hatta bazen edinipde bu bilgi ile amel etmediğiniz sürece beyin düşüşe geçer, eski haline gelir ve hatta eskiden edinmiş olduğunuz bilgilerden bile olabilirsiniz.

#2
Foto - BAĞIŞIKLIK HÜCRESİ BULUNDU: ABD’li bilim adamları, yaşlanan beyinde biriken ve etkinleşmesi durumunda bilişsel düşüşünü hafifleten bir tür bağışıklık hücresi buldu.

BAĞIŞIKLIK HÜCRESİ BULUNDU: ABD’li bilim adamları, yaşlanan beyinde biriken ve etkinleşmesi durumunda bilişsel düşüşünü hafifleten bir tür bağışıklık hücresi buldu.

#3
Foto - DERGİDE YAYINLANDI: Journal of Experimental Medicine dergisi Kaynak: Beynin yaşlanmasını yavaşlatan bağışıklık hücresi bulundu

DERGİDE YAYINLANDI: Journal of Experimental Medicine dergisi Kaynak: Beynin yaşlanmasını yavaşlatan bağışıklık hücresi bulundu

#4
Foto - HEDEF: BEYNİN YAŞLANMASINI DURDURMAK YADA YAVAŞLATMAK: Yazıda, ikinci grubun konjenital lenfoid hücrelerinin (ILC2s) beyin yaşlanmasına karşı mücadeleye yardımcı olabileceği kaydedildi. Bu hücreler, vücudun belirli dokularında bulunuyor ve yenileme süreçlerine katılıyor, ama bilim adamlarının sözlerine göre, daha önce ILC2s hücrelerinin merkezi sinir sistemindeki yaygınlığı ve yaşlanma üzerindeki etkisi bilinmemekteydi.

HEDEF: BEYNİN YAŞLANMASINI DURDURMAK YADA YAVAŞLATMAK: Yazıda, ikinci grubun konjenital lenfoid hücrelerinin (ILC2s) beyin yaşlanmasına karşı mücadeleye yardımcı olabileceği kaydedildi. Bu hücreler, vücudun belirli dokularında bulunuyor ve yenileme süreçlerine katılıyor, ama bilim adamlarının sözlerine göre, daha önce ILC2s hücrelerinin merkezi sinir sistemindeki yaygınlığı ve yaşlanma üzerindeki etkisi bilinmemekteydi.

#5
Foto - FARELER ÜZERİNDE DENEY YAPILDI: Genç ve yaşlı farelerin beyinlerini inceleyen araştırmacılar, ILC2s hücrelerinin yaş ilerledikçe beyin omurilik sıvısı üreten vasküler pleksusta biriktiğini tespit etti. Bu plekus, bilişsel süreçlerde kilit rol oynayan hipokampüsün yanında bulunuyor.

FARELER ÜZERİNDE DENEY YAPILDI: Genç ve yaşlı farelerin beyinlerini inceleyen araştırmacılar, ILC2s hücrelerinin yaş ilerledikçe beyin omurilik sıvısı üreten vasküler pleksusta biriktiğini tespit etti. Bu plekus, bilişsel süreçlerde kilit rol oynayan hipokampüsün yanında bulunuyor.

#6
Foto - TEST SONUÇLARINDA İYİLEŞME GÖRÜLDÜ: aşlı farelerde, vasküler pleksustaki ILC2s hücre sayısının gençlere oranla 5 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yaşlı insanlarda da aynı bölgede çok sayıda ILC2s hücresi bulundu.Yaşlı farelerde ILC2s hücreleri “uyku” halindeydi, ama bilim adamları Interleukin 33 (IL-33) sitokini sayesinde onları etkin hale getirmeyi başardı. Bunun üzerine hücreler nöron oluşumunu uyaran ve ömrünü uzatan proteinler üretmeye başladı. Sonuç olarak, yaşlı farelerin bir dizi bilişsel test sonuçlarında iyileşme kaydedildi.

TEST SONUÇLARINDA İYİLEŞME GÖRÜLDÜ: aşlı farelerde, vasküler pleksustaki ILC2s hücre sayısının gençlere oranla 5 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yaşlı insanlarda da aynı bölgede çok sayıda ILC2s hücresi bulundu.Yaşlı farelerde ILC2s hücreleri “uyku” halindeydi, ama bilim adamları Interleukin 33 (IL-33) sitokini sayesinde onları etkin hale getirmeyi başardı. Bunun üzerine hücreler nöron oluşumunu uyaran ve ömrünü uzatan proteinler üretmeye başladı. Sonuç olarak, yaşlı farelerin bir dizi bilişsel test sonuçlarında iyileşme kaydedildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23