• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Beynimiz dinlenmiyor: Biz uyusak da o uyumuyor

2022-01-24 19:43:10
Beynimiz dinlenmiyor: Biz uyusak da o uyumuyor

Uyuduğumuzda beynimiz dinlenmiyor. Beynimiz, özellikle yabancı sesleri duyduğunda tetikte oluyor.

#1
Foto - BEYİN NEDEN UYUMAZ? Beyin ve uyku arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar bize pek çok konuda ışık tutuyor. Uyuduğumuzda beynimizin hiçbir zaman tam olarak dinlenmediğini zaten biliyorduk. Bunun sebebi ise, organlarımızın çalışmasını ve nefes almamızı sağlaması.

BEYİN NEDEN UYUMAZ? Beyin ve uyku arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar bize pek çok konuda ışık tutuyor. Uyuduğumuzda beynimizin hiçbir zaman tam olarak dinlenmediğini zaten biliyorduk. Bunun sebebi ise, organlarımızın çalışmasını ve nefes almamızı sağlaması.

#2
Foto - YABANCI SESE KARŞI DUYARLI: Yeni bir araştırmada bilim insanları, beynin tek görevinin bunlar olmadığını ortaya koydu. Çalışmaya göre, uyurken tanımadığınız bir ses konuştuğunda, beyin yabancılardan gelebilecek olası tehditlere karşı tetikte kaldığı için alarma geçebiliyor. 

YABANCI SESE KARŞI DUYARLI: Yeni bir araştırmada bilim insanları, beynin tek görevinin bunlar olmadığını ortaya koydu. Çalışmaya göre, uyurken tanımadığınız bir ses konuştuğunda, beyin yabancılardan gelebilecek olası tehditlere karşı tetikte kaldığı için alarma geçebiliyor. 

#3
Foto - 17 KİŞİ ÜZERİNDE İZLENDİ: Çalışmayı yapmak için Salzburg Üniversitesinden Manuel Schabus ve ekibi, iki gece boyunca uyku laboratuvarında 17 kişiyi izledi. Ekip, bu sayede beynimizin çevremizi nasıl izlediğini gördü. Deneydeki katılımcılar ilk gece uyku laboratuvarındaki çevreye alıştı. Ancak ikinci gece bilim insanları, insan seslerinin bulunduğu bir kaydı katılımcılar uyurken oynattı. Bu seslerden bazıları tanıdık iken bazıları yabancıydı. Seslerden ikisi tanıdık olmayan kişilere ait iken, diğeri uyuyan kişiye aitti. Araştırmacılar, yabancı bir ses duyduğunda uyuyan kişilerin yavaş ve izole bir beyin dalgası türü olan K kompleksinde bir artış fark etti.

17 KİŞİ ÜZERİNDE İZLENDİ: Çalışmayı yapmak için Salzburg Üniversitesinden Manuel Schabus ve ekibi, iki gece boyunca uyku laboratuvarında 17 kişiyi izledi. Ekip, bu sayede beynimizin çevremizi nasıl izlediğini gördü. Deneydeki katılımcılar ilk gece uyku laboratuvarındaki çevreye alıştı. Ancak ikinci gece bilim insanları, insan seslerinin bulunduğu bir kaydı katılımcılar uyurken oynattı. Bu seslerden bazıları tanıdık iken bazıları yabancıydı. Seslerden ikisi tanıdık olmayan kişilere ait iken, diğeri uyuyan kişiye aitti. Araştırmacılar, yabancı bir ses duyduğunda uyuyan kişilerin yavaş ve izole bir beyin dalgası türü olan K kompleksinde bir artış fark etti.

#4
Foto - BEYİN TEPKİ GÖSTERİYOR: Bu beyin dalgası (K-kompleksi), bir rahatsızlığa karşı tepkiyi gösteriyor. Böylece çalışma, tanıdık olmayan seslerin, uyuyan insanları tanıdık seslerden daha fazla rahatsız ettiğini ortaya koydu. New Scientist'in haberine göre, Oxford Üniversitesinden Julie Darbyshire, “Hastanede yatan hastalarda uyumakta çok zorlandıklarında bu etkileri görüyoruz.” dedi. 

BEYİN TEPKİ GÖSTERİYOR: Bu beyin dalgası (K-kompleksi), bir rahatsızlığa karşı tepkiyi gösteriyor. Böylece çalışma, tanıdık olmayan seslerin, uyuyan insanları tanıdık seslerden daha fazla rahatsız ettiğini ortaya koydu. New Scientist'in haberine göre, Oxford Üniversitesinden Julie Darbyshire, “Hastanede yatan hastalarda uyumakta çok zorlandıklarında bu etkileri görüyoruz.” dedi. 

#5
Foto - TANIDIK OLMAYAN SESLER: Bununla birlikte, araştırmacılar, gecenin ilerleyen saatlerinde bu tanıdık olmayan seslerden dolayı aktifleşen K-komplekslerinin sayısının azaldığını buldu. Bilim insanlarına göre bu durum, bilinçsizken bile bir şeyler öğrenebileceğimizi gösteriyor.  alarma geçiriyor

TANIDIK OLMAYAN SESLER: Bununla birlikte, araştırmacılar, gecenin ilerleyen saatlerinde bu tanıdık olmayan seslerden dolayı aktifleşen K-komplekslerinin sayısının azaldığını buldu. Bilim insanlarına göre bu durum, bilinçsizken bile bir şeyler öğrenebileceğimizi gösteriyor.  alarma geçiriyor

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23