• İSTANBUL
  • İMSAK
    00:00
    GÜNEŞ
    00:00
    ÖĞLE
    00:00
    İKİNDİ
    00:00
    AKŞAM
    00:00
    YATSI
    00:00
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
13
Bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı alabilir mi?

2020-03-28 15:23:19
Bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı alabilir mi?

Bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı alır mı? Bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı alabilir mi? Bedelli askerlik yapmak kaydıyla işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilir miyim? Bedelli askerlik yapan kıdem tazminatını hak ediyor mu? Kıdem tazminatı alınması için bazı şartlar söz konusu olmakta. Kıdem tazminatı almak için işçinin o işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin belirli hallerde sona ermiş olmasıdır. Peki bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı alabilir mi?

#1
Foto - Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin; İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, Askerlik görevi nedeni ile, Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile, İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin; İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, Askerlik görevi nedeni ile, Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile, İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

#2
Foto - İşçinin ortada haklı bir nedeni yokken ya da emekli olmadan istifa ederek kıdem tazminatı alması kural olarak mümkün olmamakla birlikte; bunun 3 istisnası vardır. Bu istisnalardan birisi de işçinin askerlik görevini yapmak için istifa etmesidir. Bu durumda işçiye kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekmektedir.

İşçinin ortada haklı bir nedeni yokken ya da emekli olmadan istifa ederek kıdem tazminatı alması kural olarak mümkün olmamakla birlikte; bunun 3 istisnası vardır. Bu istisnalardan birisi de işçinin askerlik görevini yapmak için istifa etmesidir. Bu durumda işçiye kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekmektedir.

#3
Foto - Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alır mı?

Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alır mı?

#4
Foto - Kıdem tazminatı 1475 sayılı eski İş Kanunu’na göre ödeniyor. Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alır mı? Sorusuna Habertürk’ten Ahmet Kıvanç şu şekilde cevap veriyor: “Kanunun 14. maddesinin 1. fıkrasının 5. bendine göre, iş akdi işçi tarafından muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla sona erdirilir ise kıdem tazminatı ödenir.

Kıdem tazminatı 1475 sayılı eski İş Kanunu’na göre ödeniyor. Bedelli askerlik yapanlar kıdem tazminatı alır mı? Sorusuna Habertürk’ten Ahmet Kıvanç şu şekilde cevap veriyor: “Kanunun 14. maddesinin 1. fıkrasının 5. bendine göre, iş akdi işçi tarafından muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla sona erdirilir ise kıdem tazminatı ödenir.

#5
Foto - Askerliğin kaç gün ya da kaç ay olduğunun bir önemi yok. Bedelli askerlik için kriter silah altına alınmaktır. Geçen yıl çıkartılan bedelli askerlik kanununda bir defaya mahsus, silah altına alınacak kişilerin o dönemde ücretsiz izinli sayılacaklarına dair istisnai hüküm konuldu.

Askerliğin kaç gün ya da kaç ay olduğunun bir önemi yok. Bedelli askerlik için kriter silah altına alınmaktır. Geçen yıl çıkartılan bedelli askerlik kanununda bir defaya mahsus, silah altına alınacak kişilerin o dönemde ücretsiz izinli sayılacaklarına dair istisnai hüküm konuldu.

#6
Foto - O hüküm, sadece 2018’de çıkartılan kanun kapsamında bedelli askerlik yapan kişileri bağlar. Bu yıl çıkartılan ve bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiren kanunda ise böyle bir hükme yer verilmedi.

O hüküm, sadece 2018’de çıkartılan kanun kapsamında bedelli askerlik yapan kişileri bağlar. Bu yıl çıkartılan ve bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiren kanunda ise böyle bir hükme yer verilmedi.

#7
Foto - Dolayısıyla, yeni kanun kapsamında bedelli askerlik yapacak kişiler 1475 sayılı kanundan yararlanarak, askere giderken iş akitlerini feshettikleri takdirde kıdem tazminatını alabilirler.

Dolayısıyla, yeni kanun kapsamında bedelli askerlik yapacak kişiler 1475 sayılı kanundan yararlanarak, askere giderken iş akitlerini feshettikleri takdirde kıdem tazminatını alabilirler.

#8
Foto - Kanunda uzun dönem, kısa dönem diye bir ayrım söz konusu değil. İşverenin kısa dönem askerlik yapan personeline ücret ödemesi, kıdem tazminatı ödememe hakkı vermez. Kaldı ki, işveren askerlik döneminde sadece açıktan ödeme yapabilir.

Kanunda uzun dönem, kısa dönem diye bir ayrım söz konusu değil. İşverenin kısa dönem askerlik yapan personeline ücret ödemesi, kıdem tazminatı ödememe hakkı vermez. Kaldı ki, işveren askerlik döneminde sadece açıktan ödeme yapabilir.

#9
Foto - Bu dönem için sigorta bildirimi yapılamaz. Askerde olan kişi 4/a’lı olarak sigortalı gösterilemez. İşveren, kanundaki açık hükmü aşan kurallar koyamaz. Sadece çalışanın lehine olacak tasarrufta bulunabilir.

Bu dönem için sigorta bildirimi yapılamaz. Askerde olan kişi 4/a’lı olarak sigortalı gösterilemez. İşveren, kanundaki açık hükmü aşan kurallar koyamaz. Sadece çalışanın lehine olacak tasarrufta bulunabilir.

#10
Foto - Askere gidenlerin en erken ne zaman iş akdini feshedeceğine ilişkin mevzuatta bir hüküm bulunmuyor. Ancak, askere sevk belgesini alıp işverene bir nüshasını vererek iş akdini feshetmenizde yarar var.

Askere gidenlerin en erken ne zaman iş akdini feshedeceğine ilişkin mevzuatta bir hüküm bulunmuyor. Ancak, askere sevk belgesini alıp işverene bir nüshasını vererek iş akdini feshetmenizde yarar var.

#11
Foto - İşverenin, belgeyi aldıktan sonra işten ayrılan çalışana kıdem tazminatını ödememe hakkı bulunmuyor. Kaldı ki, askere sevk belgesini almadan işten ayrılıp 3 ay içinde askere gidenlere de kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği yönünde Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlar bulunuyor.

İşverenin, belgeyi aldıktan sonra işten ayrılan çalışana kıdem tazminatını ödememe hakkı bulunmuyor. Kaldı ki, askere sevk belgesini almadan işten ayrılıp 3 ay içinde askere gidenlere de kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği yönünde Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlar bulunuyor.

#12
Foto - Önemli olan, sizin aynı işverene bağlı iş yerlerindeki toplam çalışma sürenizin en az bir yılı doldurmuş olmasıdır.”

Önemli olan, sizin aynı işverene bağlı iş yerlerindeki toplam çalışma sürenizin en az bir yılı doldurmuş olmasıdır.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı