• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Ayak altı yanması ve ağrısı nasıl geçer?

2020-05-20 11:28:22
Ayak altı yanması ve ağrısı nasıl geçer?

Ayak altı yanması neden olur? Ayak altı yanması nasıl geçer? Ayak altı yanması için hangi doktora gidilir? Yatınca ayak yanması nasıl geçer? El ve ayak yanması hangi hastalığın belirtisidir? Gibi sorular vatandaşlar tarafından merak edilmekte. İşte el ve ayaklarda yanma, karıncalanma, uyuşma neden olur? Sorularının cevapları.

#1
Foto - Sinir sistemi beyin, omurilikten oluşan santral sinir sistemi ve bunlardan bir ağacın kökleri gibi vücudumuza dağılan sinir ağının oluşturduğu periferik sinir sisteminden ibarettir. Bu periferik sinir sisteminin iki özelliği bulunmaktadır. Bunlar histen sorumlu olan liflerin taşındığı ve motor olarak tabir edilen kası hareketlendiren liflerin taşındığı bir arada olduğu sinirlerdir.

Sinir sistemi beyin, omurilikten oluşan santral sinir sistemi ve bunlardan bir ağacın kökleri gibi vücudumuza dağılan sinir ağının oluşturduğu periferik sinir sisteminden ibarettir. Bu periferik sinir sisteminin iki özelliği bulunmaktadır. Bunlar histen sorumlu olan liflerin taşındığı ve motor olarak tabir edilen kası hareketlendiren liflerin taşındığı bir arada olduğu sinirlerdir.

#2
Foto - Bunlar son noktaya ulaşırlar ve ordaki ulaştıkları bölgenin duyu ve motor aktivitelerini sağlarlar. İşte bu sinirlerin merkezden uzaklaştıkça yapılarını çeşitli sebeplerden dolayı bozulması sonucu işte bunun neticesinde özellikle de duysal lifleri barındıranlarda görünen uyuşma, karıncalanma, üşüme hissi yanma gibi durumlar ortaya çıkar.

Bunlar son noktaya ulaşırlar ve ordaki ulaştıkları bölgenin duyu ve motor aktivitelerini sağlarlar. İşte bu sinirlerin merkezden uzaklaştıkça yapılarını çeşitli sebeplerden dolayı bozulması sonucu işte bunun neticesinde özellikle de duysal lifleri barındıranlarda görünen uyuşma, karıncalanma, üşüme hissi yanma gibi durumlar ortaya çıkar.

#3
Foto - Ayak altı yanması ve ayak ağrısı nasıl geçer?

Ayak altı yanması ve ayak ağrısı nasıl geçer?

#4
Foto - Hafif ayak ağrısı çoğu zaman ev tedavilerine iyi cevap vermesine rağmen, geçmesi zaman alabilir. Özellikle bir yaralanma neticesinde şiddetli ayak ağrısı varsa mutlaka doktora danışmakta fayda vardır. Ayak ağrısı normal aktivitelerinize müdahale ettiğinde, tıbbi yardım almanız gerekir.

Hafif ayak ağrısı çoğu zaman ev tedavilerine iyi cevap vermesine rağmen, geçmesi zaman alabilir. Özellikle bir yaralanma neticesinde şiddetli ayak ağrısı varsa mutlaka doktora danışmakta fayda vardır. Ayak ağrısı normal aktivitelerinize müdahale ettiğinde, tıbbi yardım almanız gerekir.

#5
Foto - Tedaviler, ağrının spesifik nedenine en uygun şekilde yönlendirilir. Bölgedeki rahatsızlık veya ağrıyı ilk fark ettiğinizde, dinlenerek, buz uygulaması ve ayağınızı yüksekte tutarak tedavi edebilirsiniz. Tedavide ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar da rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

Tedaviler, ağrının spesifik nedenine en uygun şekilde yönlendirilir. Bölgedeki rahatsızlık veya ağrıyı ilk fark ettiğinizde, dinlenerek, buz uygulaması ve ayağınızı yüksekte tutarak tedavi edebilirsiniz. Tedavide ağrı kesici, ödem giderici ilaçlar da rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

#6
Foto - Dinlenme, etkilenen bölgedeki dokuların iyileşmesine fayda sağlar. Ayağa ağırlık vermekte güçlük çekerseniz koltuk değnekleri kullanılmalıdır. Piyasada bulunan ayak bileği ve ayak desteklerinin uygun kullanımı, etkilenen bölgeye dinlenme, rahatlık ve destek sağlayabilir.

Dinlenme, etkilenen bölgedeki dokuların iyileşmesine fayda sağlar. Ayağa ağırlık vermekte güçlük çekerseniz koltuk değnekleri kullanılmalıdır. Piyasada bulunan ayak bileği ve ayak desteklerinin uygun kullanımı, etkilenen bölgeye dinlenme, rahatlık ve destek sağlayabilir.

#7
Foto - Buz 20 dakikadan uzun sürmemelidir. Buz, plastik bir torbaya konabilir veya bir havluya sarılabilir. Buz paketleri genellikle çok soğuk oldukları için tavsiye edilmez. Aşırı rahatsızlık oluşursa, buzlanma hemen kesilmelidir. Alternatif olarak, etkilenen uzuv Epsom tuzu ile karıştırılmış soğuk suda bekletilebilir.

Buz 20 dakikadan uzun sürmemelidir. Buz, plastik bir torbaya konabilir veya bir havluya sarılabilir. Buz paketleri genellikle çok soğuk oldukları için tavsiye edilmez. Aşırı rahatsızlık oluşursa, buzlanma hemen kesilmelidir. Alternatif olarak, etkilenen uzuv Epsom tuzu ile karıştırılmış soğuk suda bekletilebilir.

#8
Foto - Ayağı sarmak ve yüksekte tutmak, etkilenen dokuların şişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Aşırı şişme, etkilenen bölgedeki sinir liflerinin gerilmesine neden olabilir ve bu da daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, şişmenin azaltılması çoğu kez bir miktar ağrı rahatlaması sağlar.

Ayağı sarmak ve yüksekte tutmak, etkilenen dokuların şişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Aşırı şişme, etkilenen bölgedeki sinir liflerinin gerilmesine neden olabilir ve bu da daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, şişmenin azaltılması çoğu kez bir miktar ağrı rahatlaması sağlar.

#9
Foto - Plantar fasiitin rahatlatılması için ayağın altında donmuş su şişesini yuvarlamak ve çeşitli germe egzersizlerinin faydalı olduğu bilinmektedir. Destekleyici ve uygun ayakkabı tertibatının yanı sıra yalınayaklıktan kaçınmak fayda sağlar. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonu da faydalı olabilir. Nasırlarda ayak ılık suya sokularak nasır yumuşatılıp ve ponza taşı ile temizlenebilir. Nasırların kesilmesi ve yakılması sakıncalıdır.

Plantar fasiitin rahatlatılması için ayağın altında donmuş su şişesini yuvarlamak ve çeşitli germe egzersizlerinin faydalı olduğu bilinmektedir. Destekleyici ve uygun ayakkabı tertibatının yanı sıra yalınayaklıktan kaçınmak fayda sağlar. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonu da faydalı olabilir. Nasırlarda ayak ılık suya sokularak nasır yumuşatılıp ve ponza taşı ile temizlenebilir. Nasırların kesilmesi ve yakılması sakıncalıdır.

#10
Foto - Stres kırıklarına bağlı ayak ağrısında uzun bir istirahat dönemi sıklıkla gerekir. Bazen, kemik çıkıntısını tıraşlamak ve şekil bozukluğunu düzeltmek için cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

Stres kırıklarına bağlı ayak ağrısında uzun bir istirahat dönemi sıklıkla gerekir. Bazen, kemik çıkıntısını tıraşlamak ve şekil bozukluğunu düzeltmek için cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı