• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Armin Laschet kimdir? Armin Laschet nereli kaç yaşında? Armin Laschet seçim vaadleri neler?

2021-09-26 18:21:30
Armin Laschet kimdir? Armin Laschet nereli kaç yaşında? Armin Laschet seçim vaadleri neler?

Armin Laschet kimdir? Armin Laschet nereli kaç yaşında? Armin Laschet seçim vaadleri neler? Annegret Kramp-Karrenbauer'in genel başkanlığı bırakmasının ardından 16 Ocak 2021 itibarıyla Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) genel başkanı Armin Laschet, Almanya genel seçim sonuçlarının en büyük favorilerinden biri olarak gösteriliyor. Peki Armin Laschet kimdir? Armin Laschet nereli? Armin Laschet kaç yaşında? Armin Laschet seçim vaadleri neler?

#1
Foto - Armin Laschet 18 Şubat 1961 tarihinde Aachen doğumludur. Alman gazeteci ve siyasetçi. Annegret Kramp-Karrenbauer'in genel başkanlığı bırakmasının ardından 16 Ocak 2021 itibarıyla Hristiyan Demokrat Birliği'nin genel başkanı seçilmiştir. 27 Haziran 2017'den beri Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başbakanıdır. Daha önce 1994-98 arası Alman Federal Meclisi ve 1999-2005 arasında Avrupa Parlamentosu üyesiydi. 2005-10 arasında ise Kuzey-Ren Vestfalya'nın Aile ve Entegrasyon Bakanlığı görevini üstlenmiştir.20 Nisan 2021 tarihi itibarıyla CDU/CSU nün 2021 yılının Eylül ayında yapılacak olan Genel Seçimlerde Başbakan Adayı olarak ilan edilmiştir.

Armin Laschet 18 Şubat 1961 tarihinde Aachen doğumludur. Alman gazeteci ve siyasetçi. Annegret Kramp-Karrenbauer'in genel başkanlığı bırakmasının ardından 16 Ocak 2021 itibarıyla Hristiyan Demokrat Birliği'nin genel başkanı seçilmiştir. 27 Haziran 2017'den beri Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başbakanıdır. Daha önce 1994-98 arası Alman Federal Meclisi ve 1999-2005 arasında Avrupa Parlamentosu üyesiydi. 2005-10 arasında ise Kuzey-Ren Vestfalya'nın Aile ve Entegrasyon Bakanlığı görevini üstlenmiştir.20 Nisan 2021 tarihi itibarıyla CDU/CSU nün 2021 yılının Eylül ayında yapılacak olan Genel Seçimlerde Başbakan Adayı olarak ilan edilmiştir.

#2
Foto - Laschet, Aachen kentinin Burtscheid semtinde Katolik bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 1981'de Aachen'deki Pius Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Bonn Üniversitesi'nde hukuk ve siyaset bilimi bölümlerinde tahsil gördü. 1987'de hukuk diplomasını aldıktan sonra gazetecilik okudu ve bu alanda çalışmaya başladı. Laschet, lise yıllarında CDU'ya üye oldu. 1989'da CDU Aachen kent konseyine seçildi. 1994'te Alman Federal Meclisi'ne seçildi. 1998'de ise Avrupa Parlamentosu'na seçildi ve bu görevini 2005'e dek sürdürdü.

Laschet, Aachen kentinin Burtscheid semtinde Katolik bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 1981'de Aachen'deki Pius Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Bonn Üniversitesi'nde hukuk ve siyaset bilimi bölümlerinde tahsil gördü. 1987'de hukuk diplomasını aldıktan sonra gazetecilik okudu ve bu alanda çalışmaya başladı. Laschet, lise yıllarında CDU'ya üye oldu. 1989'da CDU Aachen kent konseyine seçildi. 1994'te Alman Federal Meclisi'ne seçildi. 1998'de ise Avrupa Parlamentosu'na seçildi ve bu görevini 2005'e dek sürdürdü.

#3
Foto - Aynı yıl, Jürgen Rüttgers'in başbakanlığında Kuzey-Ren Vestfalya'nın Aile ve Entegrasyon Bakanı oldu. 2010'da Rüttgers hükümetinin süresi bitince Hannelore Kraft'ın seçeceği bakanlara yol açmak için görevinden ayrıldı. Laschet, 2010'da ve 2012'de tekrar Kuzey-Ren Vestfalya Parlamentosu'na seçildi ve takip eden yıllarda muhalefet liderliği yaptı. 2017'de ise Hür Demokratik Parti ile hükümeti kurmayı bşardı. 199 delegeden 100'ünün oyunu alarak eyaletin yeni başbakanı seçildi.

Aynı yıl, Jürgen Rüttgers'in başbakanlığında Kuzey-Ren Vestfalya'nın Aile ve Entegrasyon Bakanı oldu. 2010'da Rüttgers hükümetinin süresi bitince Hannelore Kraft'ın seçeceği bakanlara yol açmak için görevinden ayrıldı. Laschet, 2010'da ve 2012'de tekrar Kuzey-Ren Vestfalya Parlamentosu'na seçildi ve takip eden yıllarda muhalefet liderliği yaptı. 2017'de ise Hür Demokratik Parti ile hükümeti kurmayı bşardı. 199 delegeden 100'ünün oyunu alarak eyaletin yeni başbakanı seçildi.

#4
Foto - Laschet vaatleri Parti içinde ve dışında farklı grupları bir araya getirebilen ve uzlaşmacı bir profil çizen Laschet, CDU'nun Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile hazırladığı seçim beyannamesinin yanı sıra iktidara geldiğinde 100 gün içinde gerçekleştirmeyi planladığı 6 maddelik bir programı kamuoyuyla paylaştı. Çocuk parasını yükselteceğini ve 6 bin avroya kadar çocuk bakım masraflarını gelir vergisinden düşüreceğini vadeden Laschet, güvenlik konusunda da kamuya açık meydanlarda yılda bin kamera yerleştirilmesini, polis ve diğer güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırılara en az 6 ay hapis cezası verilmesini ve stratejiler geliştirecek ulusal güvenlik konseyini oluşturmak istediğini açıkladı.

Laschet vaatleri Parti içinde ve dışında farklı grupları bir araya getirebilen ve uzlaşmacı bir profil çizen Laschet, CDU'nun Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile hazırladığı seçim beyannamesinin yanı sıra iktidara geldiğinde 100 gün içinde gerçekleştirmeyi planladığı 6 maddelik bir programı kamuoyuyla paylaştı. Çocuk parasını yükselteceğini ve 6 bin avroya kadar çocuk bakım masraflarını gelir vergisinden düşüreceğini vadeden Laschet, güvenlik konusunda da kamuya açık meydanlarda yılda bin kamera yerleştirilmesini, polis ve diğer güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırılara en az 6 ay hapis cezası verilmesini ve stratejiler geliştirecek ulusal güvenlik konseyini oluşturmak istediğini açıkladı.

#5
Foto - 2017’den beri Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan 60 yaşındaki Laschet, bürokrasiyi azaltma ve karbondioksit salınımı düşürecek yatırımlara vergi kolaylığı getirileceği vaadinde bulundu. Laschet başbakan olduğunda vergilerin artırılmayacağı sözünü de verdi. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin seçim beyannamesinde, seçim kampanyasındaki tartışmalarda çok fazla yer almayan dış politika konularında izlenecek politikaya da yer verildi. Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkesi olan Almanya’nın dış ve güvenlik konularında öncü rol oynamasını isteyen CDU/CSU, AB'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması talep ediliyor.

2017’den beri Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan 60 yaşındaki Laschet, bürokrasiyi azaltma ve karbondioksit salınımı düşürecek yatırımlara vergi kolaylığı getirileceği vaadinde bulundu. Laschet başbakan olduğunda vergilerin artırılmayacağı sözünü de verdi. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin seçim beyannamesinde, seçim kampanyasındaki tartışmalarda çok fazla yer almayan dış politika konularında izlenecek politikaya da yer verildi. Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkesi olan Almanya’nın dış ve güvenlik konularında öncü rol oynamasını isteyen CDU/CSU, AB'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması talep ediliyor.

#6
Foto - CDU/CSU küresel yarışta AB’yi daha güçlü hale getirmeyi hedefliyor. Laschet’in liderliğindeki CDU/CSU hükümetinde AB’nin iltica ve göç politikasını değiştirmek ve Avrupa’nın dış sınırlarını daha fazla korunması gerektiğini savunuyor. Alman ordusunun güçlenmesi istenen seçim beyannamesinde ordunun silahlı insansız araçlarıyla güçlendirilmesi isteniyor.

CDU/CSU küresel yarışta AB’yi daha güçlü hale getirmeyi hedefliyor. Laschet’in liderliğindeki CDU/CSU hükümetinde AB’nin iltica ve göç politikasını değiştirmek ve Avrupa’nın dış sınırlarını daha fazla korunması gerektiğini savunuyor. Alman ordusunun güçlenmesi istenen seçim beyannamesinde ordunun silahlı insansız araçlarıyla güçlendirilmesi isteniyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23