• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Akika adak yerine geçer mi?

2020-06-30 10:40:02
Akika adak yerine geçer mi?

Çocuk sahibi olan kişiler akika adağını yerine getirmek istiyor. Ancak vatandaşlar akikanın başka bir adak yerine geçip geçmeyeceğini de merak ediyor. Pek çok kişi “Akika adağını kimler keser?” , “Akika adağı ne zaman kesilir?” , “Akika adak yerine geçer mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, detaylar.

#1
Foto - Akika nedir? Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan(r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah(s.a.s.), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka, 1) ve bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir.

Akika nedir? Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan(r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah(s.a.s.), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akîka kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka, 1) ve bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir.

#2
Foto - Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21) Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır.

Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21) Bu açıdan akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır.

#3
Foto - Akika adak yerine geçer mi? Pek çok kişi akikanın adak yerine geçip geçmeyeceğini araştırıyor. Ancak her adak birbirinden farklıdır. Yedi hisseyle kesilen ineğin bir hissesi akika, bir hissesi şükür kurbanı, bir hissesi ise kurban bayramı için kesilebilir. Ama bir koyun hem akika hem kurbanlık olarak niyet edilip kesilmez. Akika ayrı adak ayı olarak kesilmelidir.

Akika adak yerine geçer mi? Pek çok kişi akikanın adak yerine geçip geçmeyeceğini araştırıyor. Ancak her adak birbirinden farklıdır. Yedi hisseyle kesilen ineğin bir hissesi akika, bir hissesi şükür kurbanı, bir hissesi ise kurban bayramı için kesilebilir. Ama bir koyun hem akika hem kurbanlık olarak niyet edilip kesilmez. Akika ayrı adak ayı olarak kesilmelidir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı