• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Afganistan için açlık felaketi kapıda: Ya göç, ya da açlıktan ölmek

2021-10-25 20:21:08
Afganistan için açlık felaketi kapıda: Ya göç, ya da açlıktan ölmek

Birleşmiş Milletler (BM), Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da nüfusun yarısından fazlasına denk gelen 22,8 milyon kişinin bu kış ciddi gıda güvenliği sıkıntısı yaşayacağı uyarısında bulundu.

#1
Foto - YARDIM ULAŞMADIĞI TAKDİRDE... BM’nin Dünya Gıda Programı ve Dünya Tarım Örgütü, konuyla ilgili bugün ortak bir bildiri yayımladı. Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, bu bildiride yer alan açıklamasında, “Bu kış, hayat kurtarmak için yardımlarımızı hızlandırmadığımız takdirde, milyonlarca Afgan göç etmekle açlıktan ölmek arasında seçim yapmak zorunda kalacak” diyerek durumun ciddiyetini özetledi.

YARDIM ULAŞMADIĞI TAKDİRDE... BM’nin Dünya Gıda Programı ve Dünya Tarım Örgütü, konuyla ilgili bugün ortak bir bildiri yayımladı. Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, bu bildiride yer alan açıklamasında, “Bu kış, hayat kurtarmak için yardımlarımızı hızlandırmadığımız takdirde, milyonlarca Afgan göç etmekle açlıktan ölmek arasında seçim yapmak zorunda kalacak” diyerek durumun ciddiyetini özetledi.

#2
Foto - AÇLIK FELAKETİ: Afganistan’daki gıda sorununun Suriye, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden daha ciddi ve umutsuz olacağını vurgulayan BM görevlisi, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Afganistan'da şu anda dünyanın en kötü insani felaketlerinden birisi yaşanıyor. En kötü felaket için geri sayım başladı ve şimdi harekete geçmezsek, en kötü felaketi de göreceğiz” dedi.İç savaşın olumsuz etkileri, küresel ısınma, ekonomik ve sağlık sorunlarıyla boğuşan Afganistan’da, BM ölçülerine göre nüfusun yarısından fazlası bu kışı “3. derece” diye nitelendirilen “akut gıda krizi” ve “4. derece” diye adlandırılan “acil gıda” sorunu yaşayan ülkeler kategorisinde yaşayacak.

AÇLIK FELAKETİ: Afganistan’daki gıda sorununun Suriye, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden daha ciddi ve umutsuz olacağını vurgulayan BM görevlisi, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Afganistan'da şu anda dünyanın en kötü insani felaketlerinden birisi yaşanıyor. En kötü felaket için geri sayım başladı ve şimdi harekete geçmezsek, en kötü felaketi de göreceğiz” dedi.İç savaşın olumsuz etkileri, küresel ısınma, ekonomik ve sağlık sorunlarıyla boğuşan Afganistan’da, BM ölçülerine göre nüfusun yarısından fazlası bu kışı “3. derece” diye nitelendirilen “akut gıda krizi” ve “4. derece” diye adlandırılan “acil gıda” sorunu yaşayan ülkeler kategorisinde yaşayacak.

#3
Foto - BM ölçülerine göre, 3. derece, ciddi akut gıda beslenme sorunu, 4. derece ise arkasından ölümlerin geleceği aşırı derece ciddi akut gıda sorununun göstergesi olarak biliniyor. BM’de 5. derece ise tam bir kıtlık göstergesi olarak anılıyor.

BM ölçülerine göre, 3. derece, ciddi akut gıda beslenme sorunu, 4. derece ise arkasından ölümlerin geleceği aşırı derece ciddi akut gıda sorununun göstergesi olarak biliniyor. BM’de 5. derece ise tam bir kıtlık göstergesi olarak anılıyor.

#4
Foto - YA ÇOCUKLAR... Dünya Gıda Programı’na göre, nisan ayından bu yana nüfusunu yüzde 37’si daha akut gıda güvenliği sıkıntısı yaşayanlar grubuna dahil oldu. Bu gruba yeni dahil olanların arasındaki 3,2 milyon çocuk 5 yaşın altında.

YA ÇOCUKLAR... Dünya Gıda Programı’na göre, nisan ayından bu yana nüfusunu yüzde 37’si daha akut gıda güvenliği sıkıntısı yaşayanlar grubuna dahil oldu. Bu gruba yeni dahil olanların arasındaki 3,2 milyon çocuk 5 yaşın altında.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23