• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Af torba yasada var mı af yasası ne zaman çıkacak?

2020-02-18 17:52:58
Af torba yasada var mı af yasası ne zaman çıkacak?

Mahkumlar ve yakınları af yasası olarak adlandırılan ceza infaz kanunda yapılması ön görülen düzenlemeyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Pek çok kişi “AF yasası çıktı mı?” , “Af yasası ne zaman çıkar?” , “Af yasası hangi suçları kapsamayacak?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, af torba yasada var mı af yasası ne zaman çıkacak?

#1
Foto - Af haberini bekleyen vatandaşların gözü kulağı İkinci Yargı Paketi konusundaki gelişmelerde. Milyonlarca kişi “Af çıktı mı?” , “Af çıkacak mı?” , “Af ne zaman çıkar?” , “Torba yasada af yasası varı mı?” konularını araştırıyor. İşte, detaylar…

Af haberini bekleyen vatandaşların gözü kulağı İkinci Yargı Paketi konusundaki gelişmelerde. Milyonlarca kişi “Af çıktı mı?” , “Af çıkacak mı?” , “Af ne zaman çıkar?” , “Torba yasada af yasası varı mı?” konularını araştırıyor. İşte, detaylar…

#2
Foto - Af torba yasada var mı af yasası ne zaman çıkacak? Af yasası konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül,

Af torba yasada var mı af yasası ne zaman çıkacak? Af yasası konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, "AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül, ikinci yargı paketine ilişkin soru üzerine, konunun Meclis gündeminde olduğunu belirterek, şunları söyledi: Meclisin takdir edeceği gündeme bağlı. Bu tarihte olur dememiz Meclis’in saygınlığına aykırı olur. Cumhurbaşkanımız da söyledi, bu konu birkaç hafta içinde neticeye kavuşur. Uzun zamandır çalışılıyor. Bu konuda Meclis karar verecek. Toplumu rahatsız etmememiz lazım" dedi.

#3
Foto - Af yasası çıkacak mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ikinci yargı paketi ve ceza infaz düzenlemesinin bütün yönleriyle değerlendirildiğini belirterek,

Af yasası çıkacak mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ikinci yargı paketi ve ceza infaz düzenlemesinin bütün yönleriyle değerlendirildiğini belirterek, "Kapsamı, muhtevası, son hali TBMM'de AK Parti grubunun öncülüğünde diğer partilerle ortaya konacaktır" dedi. Gül, “İnfaz paketi ayrı. Bunun ötesinde hukuk yargılamalarına yönelik ayrı düzenleme var. 4,5 milyon dava, hukuk davası olarak görülüyor. Bu davaların 6 ila 8 ay daha erken bitmesi anlamında, yine noterlik ve idari usulle ilgili birtakım düzenlemelerin eş zamanlı olarak Meclis'ten çıkarak hayata geçmesini bekliyoruz" dedi.

#4
Foto - “Af paketi değil” Bakan Gül, “

“Af paketi değil” Bakan Gül, “"Ceza adaleti anlamında özellikle belli suçlarda 2 yılın altında, 18 ayın altında, infaz sisteminden kaynaklı olarak hiç cezaevine girilmediği görülüyor. Bu çalışma öncelikle bir af değil. Çünkü bir suçun mağduru var. Kamu mağdur, taraflar mağdur. Bunlar çıkacaksa da başının üzerinde bir kılıç gibi sallanan, bir hata yaptığında, kamuya zarar verdiğinde ya da böyle bir tavır içine girdiğinde gerekirse infazında kalan sürenin tamamlanacağı bir düzenleme. Yani 'Artık ben çıktım, ne yaparsam yapayım, her şey bitti' anlamında değil. Kişinin yine yanlış yaparsa, topluma zarar verirse yine cezaevine gireceği bir düzenleme olması lazım. Dolayısıyla bu anlamda söz konusu paket bir af değil. Bu hususta toplumda adalete güveni artırıcı düzenleme olacağını düşünüyoruz"

#5
Foto - Ev hapsi kimler için geçerli? Hasta, yaşlı ve hamilelere yönelik bir düzenlemenin de söz konusu olacağını belirten Gül,

Ev hapsi kimler için geçerli? Hasta, yaşlı ve hamilelere yönelik bir düzenlemenin de söz konusu olacağını belirten Gül, "Hafta sonu evde infaz, hafta sonu geceleyin infaz gibi hamilelere, yaşlılara, hastalara yönelik infazın insani yönünün değeceği birtakım düşünceler söz konusu. Hamile biri doğum yapıyor ama belli bir süre çocuğunun yanında kalması için infazın ertelenmesi hatta hakim kararıyla infazı evde çekebilmesi imkanlarını getiren düzenlemeler söz konusu" diye konuştu.

#6
Foto - Af yasası hangi suçları kapsamayacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine gelmesi beklenen düzenleme ile cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak. 1 ay hapis cezası bile alan birisi belirli bir süre cezaevinde kalacak. Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrerler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine ½ (yüzde 50) olarak uygulanacak.

Af yasası hangi suçları kapsamayacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine gelmesi beklenen düzenleme ile cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak. 1 ay hapis cezası bile alan birisi belirli bir süre cezaevinde kalacak. Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrerler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine ½ (yüzde 50) olarak uygulanacak.

#7
Foto - Cezaevinde kalınacak sürenin 5’te 1’i denetimli serbestlik kapsamında geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1,5 yıl geçmeden cezaevine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4 yıl ve altında kalan cezalarını konutlarında çekebilecekler.

Cezaevinde kalınacak sürenin 5’te 1’i denetimli serbestlik kapsamında geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1,5 yıl geçmeden cezaevine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4 yıl ve altında kalan cezalarını konutlarında çekebilecekler.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı