• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
3500 yıllık cinayetin sırrı tomografide ortaya çıktı

2021-02-19 21:42:08
3500 yıllık cinayetin sırrı tomografide ortaya çıktı

Mısır firavunu Seqenenre Tao'nun mumyası bilgisayarlı tomografiye sokuldu. Yapılan araştırmalar, bedeninde korkunç yaraların olduğu Seqenenre Tao II'nin savaş alanında yakalanıp hançer, balta ve mızrakla öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

#1
Foto - MISIR FİRAVUNUYDU: Mısır firavunu Seqenenre Taa II (Seqenenre Tao II olarak da yazılır), yaklaşık M.Ö. 1558 yıllarında güney Mısır'ın hükümdarıydı. MÖ 1553'te Hiksoslar tarafından Mısır'ın işgali sırasında savaşta hayatını kaybetti.

MISIR FİRAVUNUYDU: Mısır firavunu Seqenenre Taa II (Seqenenre Tao II olarak da yazılır), yaklaşık M.Ö. 1558 yıllarında güney Mısır'ın hükümdarıydı. MÖ 1553'te Hiksoslar tarafından Mısır'ın işgali sırasında savaşta hayatını kaybetti.

#2
Foto - 3500 YILLIK CİNAYETİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ: Firavunun ölümüyle ilgili bazı bilinmeyenler tartışma konusuydu. Teknoloji yardımıyla firavunun kalıntıları tomografiye sokuldu ve yaklaşık 3500 yıllık cinayetin sır perdesi aralandı. Firavunun kafatasındaki yaralar acımasız bir ölümün hikayesini anlatıyor.

3500 YILLIK CİNAYETİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ: Firavunun ölümüyle ilgili bazı bilinmeyenler tartışma konusuydu. Teknoloji yardımıyla firavunun kalıntıları tomografiye sokuldu ve yaklaşık 3500 yıllık cinayetin sır perdesi aralandı. Firavunun kafatasındaki yaralar acımasız bir ölümün hikayesini anlatıyor.

#3
Foto - ŞİMDİYE KADAR KANIT BULUNAMAMIŞTI: Radyoloji uzmanı Sahar Saleem, WordsSideKick.com'a verdiği demeçte, araştırmacıların daha önce şiddetli yaraları olan firavun mumyalarını keşfetmelerine rağmen, şimdiye kadar firavun savaş alanında ölümlere dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

ŞİMDİYE KADAR KANIT BULUNAMAMIŞTI: Radyoloji uzmanı Sahar Saleem, WordsSideKick.com'a verdiği demeçte, araştırmacıların daha önce şiddetli yaraları olan firavun mumyalarını keşfetmelerine rağmen, şimdiye kadar firavun savaş alanında ölümlere dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

#4
Foto - ÖLÜMCÜL YARA ALMIŞ: Firavun, alnına yukarıdan bir balta veya kılıç darbesiyle çıkacak 2,75 inç uzunluğunda (7 santimetre) bir kesiğe sahipti. Bu yara tek başına ölümcül nitelikte

ÖLÜMCÜL YARA ALMIŞ: Firavun, alnına yukarıdan bir balta veya kılıç darbesiyle çıkacak 2,75 inç uzunluğunda (7 santimetre) bir kesiğe sahipti. Bu yara tek başına ölümcül nitelikte

#5
Foto - ÇEŞİTLİ YARALAR: Araştırmacılar, burun, sağ göz ve sağ yanakta daha fazla kesinin sağdan ve yukarıdan geldiğini ve balta sapı veya kör bir personel ile teslim edilmiş olabileceğini söyledi.

ÇEŞİTLİ YARALAR: Araştırmacılar, burun, sağ göz ve sağ yanakta daha fazla kesinin sağdan ve yukarıdan geldiğini ve balta sapı veya kör bir personel ile teslim edilmiş olabileceğini söyledi.

#6
Foto - Bu sırada kralın önünde biri firavunun sol yanağına kılıç ya da balta savurarak derin bir yara daha bıraktı. Soldan, bir silah - muhtemelen bir mızrak - kafatasının tabanına girerek 3,5 cm uzunluğunda bir yara açtı.

Bu sırada kralın önünde biri firavunun sol yanağına kılıç ya da balta savurarak derin bir yara daha bıraktı. Soldan, bir silah - muhtemelen bir mızrak - kafatasının tabanına girerek 3,5 cm uzunluğunda bir yara açtı.

#7
Foto - Mumyanın elleri bükülmüş ve sıkılmış olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, ön kollarında herhangi bir savunma yaralanmasının olmadığına dikkat çektiler.

Mumyanın elleri bükülmüş ve sıkılmış olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, ön kollarında herhangi bir savunma yaralanmasının olmadığına dikkat çektiler.

#8
Foto - Seqenenre Taa II'nin öldüğünde ellerinin bağlı olduğunu öne sürmelerine neden oldu.

Seqenenre Taa II'nin öldüğünde ellerinin bağlı olduğunu öne sürmelerine neden oldu.

#9
Foto - İDAM DA EDİLMİŞ OLABİLİR: Saleem yaptığı açıklamada, firavunun savaş alanında yakalanıp birden fazla saldırgan tarafından idam edilmiş olabileceğini söyledi.

İDAM DA EDİLMİŞ OLABİLİR: Saleem yaptığı açıklamada, firavunun savaş alanında yakalanıp birden fazla saldırgan tarafından idam edilmiş olabileceğini söyledi.

#10
Foto - KAFATASI YARASI

KAFATASI YARASI

#11
Foto - MUMYA TOMOGRAFİ CİHAZINDA

MUMYA TOMOGRAFİ CİHAZINDA

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23