• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
9
27 Nisan başarısız e- muhtırasının 14. yıl dönümü: Neler yaşandı, hükümet nasıl tavır aldı?

2021-04-27 20:56:11
27 Nisan başarısız e- muhtırasının 14. yıl dönümü: Neler yaşandı, hükümet nasıl tavır aldı?

27 Nisan 2007 gecesi Genelkurmay Başkanlığı'nın sitesine konulan, laiklik vurgusunun yer aldığı o bildiri tarihe E-Muhtıra olarak geçti ama yürürlüğe giremedi. O dönemde tartışmaların odağındaki konu Cumhurbaşkanlığı seçimleriydi. İşte detaylar...

#1
Foto - CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ... 2007 Mayısında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi dolacaktı. Yeni cumhurbaşkanı seçilmesi için Meclis'te seçim süreci başladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ... 2007 Mayısında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi dolacaktı. Yeni cumhurbaşkanı seçilmesi için Meclis'te seçim süreci başladı.

#2
Foto - ORDUYU KIŞKIRTMA AMAÇLI SÖZDE CUMHURİYET MİTİNGLERİ: Seçim dönemine başörtüsü ve laiklik tartışmalarıyla gelinmişti. Ülkenin çeşitli yerlerinde

ORDUYU KIŞKIRTMA AMAÇLI SÖZDE CUMHURİYET MİTİNGLERİ: Seçim dönemine başörtüsü ve laiklik tartışmalarıyla gelinmişti. Ülkenin çeşitli yerlerinde "Cumhuriyet Mitingleri" adıyla geniş katılımlı gösteriler düzenlendi ve iktidar partisinin kendi siyasal çizgisinden bir ismi cumhurbaşkanlığına seçmesi engellenmek istendi.

#3
Foto - 12 Nisan günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt basın toplantısı düzenledi. Büyükanıt, o dönem bir dergide çıkan

12 Nisan günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt basın toplantısı düzenledi. Büyükanıt, o dönem bir dergide çıkan "Darbe Günlükleri" haberlerini de yalanlıyordu. Başbakan Erdoğan'ın adaylığı tartışıldı ama Erdoğan aday olmadı. 23 Nisan'da bayram günü beklenen açıklama geldi. AK Parti'nin adayı o dönem Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül'dü.

#4
Foto - ESKİ BAŞSAVCI SAHNE ALIYOR: Bir başka tartışma ise 367 yeter sayısı üzerinden yürütülüyordu. Anayasa'nın 102. Maddesi'ne göre cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda nitelikli çoğunluk yani 367 oy, sonraki iki turda ise salt çoğunluk yani 276 oy aranıyordu. Ancak eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 367'nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğunu ortaya attı. Gerilim daha da arttı.

ESKİ BAŞSAVCI SAHNE ALIYOR: Bir başka tartışma ise 367 yeter sayısı üzerinden yürütülüyordu. Anayasa'nın 102. Maddesi'ne göre cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda nitelikli çoğunluk yani 367 oy, sonraki iki turda ise salt çoğunluk yani 276 oy aranıyordu. Ancak eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 367'nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğunu ortaya attı. Gerilim daha da arttı.

#5
Foto - ORDU, YİNE VAZİFESİ OLMAYAN KONULARDA HÜKÜMETE AYAR VERMEYE ÇALIŞIYOR: 27 Nisan günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu yapıldı. Abdullah Gül, 361 milletvekilinin katıldığı ilk turda 357 oy aldı. O gecenin akşamında saat tam 23.17'de Genelkurmay Başkanlığı E-Muhtıra olarak anılacak bildirisini internet sitesinden yayınladı. Devletin zirvesi E-Muhtıra'yı değerlendirirken, aynı anda dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a ulaşmaya çalışıyordu.

ORDU, YİNE VAZİFESİ OLMAYAN KONULARDA HÜKÜMETE AYAR VERMEYE ÇALIŞIYOR: 27 Nisan günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu yapıldı. Abdullah Gül, 361 milletvekilinin katıldığı ilk turda 357 oy aldı. O gecenin akşamında saat tam 23.17'de Genelkurmay Başkanlığı E-Muhtıra olarak anılacak bildirisini internet sitesinden yayınladı. Devletin zirvesi E-Muhtıra'yı değerlendirirken, aynı anda dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a ulaşmaya çalışıyordu.

#6
Foto - DOLMABAHÇE'DE İKİLİ GÖRÜŞME: ERDOĞAN VE BÜYÜKANIT 135 DAKİKA GÖRÜŞTÜ: Siyaseti dalgalandıran E-Muhtıra tartışmasından yaklaşık 1 hafta sonra, 5 Mayıs 2007'de yine siyasi tarihe geçen ünlü Dolmabahçe görüşmesi yaşandı. O dönem Başbakanlık koltuğunda oturan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe'deki ofisinde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı kabul etti. Görüşmenin içeriğine ilişkin Büyükanıt,

DOLMABAHÇE'DE İKİLİ GÖRÜŞME: ERDOĞAN VE BÜYÜKANIT 135 DAKİKA GÖRÜŞTÜ: Siyaseti dalgalandıran E-Muhtıra tartışmasından yaklaşık 1 hafta sonra, 5 Mayıs 2007'de yine siyasi tarihe geçen ünlü Dolmabahçe görüşmesi yaşandı. O dönem Başbakanlık koltuğunda oturan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe'deki ofisinde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı kabul etti. Görüşmenin içeriğine ilişkin Büyükanıt, "Benimle mezara gidecek" açıklamasını yaptı.

#7
Foto - TÜRKİYE ERKEN SEÇİME GİTTİ: Siyaset dışı müdahale Türkiye'yi erken seçime götüren süreci başlattı. 22 Temmuz'da Türkiye sandık başına gitti. AK Parti ezici çoğunlukla seçimi kazandı. Ardından Meclis'te yapılan seçimlerde Abdullah Gül, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

TÜRKİYE ERKEN SEÇİME GİTTİ: Siyaset dışı müdahale Türkiye'yi erken seçime götüren süreci başlattı. 22 Temmuz'da Türkiye sandık başına gitti. AK Parti ezici çoğunlukla seçimi kazandı. Ardından Meclis'te yapılan seçimlerde Abdullah Gül, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

#8
Foto - BAŞARISIZ BİLDİRİ GENEL KURMAY'IN SİTESİNDEN KALDIRILDI: E-Muhtıra olarak anılan bildiri ise 29 Ağustos 2011'de Genelkurmay Başkanlığı sitesinden kaldırıldı.

BAŞARISIZ BİLDİRİ GENEL KURMAY'IN SİTESİNDEN KALDIRILDI: E-Muhtıra olarak anılan bildiri ise 29 Ağustos 2011'de Genelkurmay Başkanlığı sitesinden kaldırıldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23