• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
27 kişilik nüfusuyla, işte dünyanın en küçük ülkesi

2019-11-05 10:02:27
27 kişilik nüfusuyla, işte dünyanın en küçük ülkesi

#1
Foto - II. Dünya Savaşı'nda İngiliz hükümeti, Nazi savaş uçakları ve gemilerine karşı devasa platformlardan oluşan bir savunma hattı oluşturdu. Ancak savaşın bitmesi ile bu platformlar zamanla unutuldu. 1960'larda, BBC'nin radyo yayıncılığı tekelinden sıkılan ve buna isyan eden bir hareket olan

II. Dünya Savaşı'nda İngiliz hükümeti, Nazi savaş uçakları ve gemilerine karşı devasa platformlardan oluşan bir savunma hattı oluşturdu. Ancak savaşın bitmesi ile bu platformlar zamanla unutuldu. 1960'larda, BBC'nin radyo yayıncılığı tekelinden sıkılan ve buna isyan eden bir hareket olan "korsan radyolar" akımı ortaya çıktı. Zamanla popülerleşen ve artık BBC'nin kendi radyosunun itibarını zedelemeye başlayan bu akım, zamanın hükümeti tarafından daha sert önlemler alınmasına neden oldu. Ülke sınırları içinde radyo yayınlarının yapılamaması; yayıncıların İngiltere'ye yakın uluslararası sularda, gemilerde radyo yayıncılığı yapmasına neden oldu. Savaş zamanında binbaşı olan Roy Bates de bu isyancı radyoculardan biriydi. Ancak Bates diğer radyocuların aksine bir gemiyi değil savaş zamanından kalma terk edilmiş bir platformu işgal ederek yayınına başlamayı planladı.

#2
Foto - Terk edilen platformlardan birini işgal eden Bates,

Terk edilen platformlardan birini işgal eden Bates, "Radyo Essex" ismini verdiği radyoyu kursa da bu kanal hiç yayına giremedi. Çünkü Bates'in başka planları vardı… Avukat arkadaşlarına danıştıktan sonra Bates, platformu İngiltere'den bağımsız bir prenslik olarak adlandırdı ve 1967 yılında bağımsızlığını ilan etti.

#3
Foto - Ülkenin kurulmasından hemen 1 sene sonra -1968 yılında- İngiliz hükümeti olası bir diplomatik kaosu önlemek amacıyla, bu bölgedeki tüm platformları yok etmek için bir operasyon düzenledi. Sıra Prens Bates ve ailesinin yaşadığı Sealand prensliğine gelince kriz patlak verdi. Bates, platformdan bir İngiliz gemisine uyarı ateşi açınca olay İngiliz Anayasa Mahkemesi'ne taşındı ve platformun, İngiliz karasuları dışında olmasından dolayı İngiliz içişlerinin görev alanı dışında olduğuna karar verildi. Bu karar ile İngiltere gayri resmi olarak da olsa Sealand'i tanımış oldu.

Ülkenin kurulmasından hemen 1 sene sonra -1968 yılında- İngiliz hükümeti olası bir diplomatik kaosu önlemek amacıyla, bu bölgedeki tüm platformları yok etmek için bir operasyon düzenledi. Sıra Prens Bates ve ailesinin yaşadığı Sealand prensliğine gelince kriz patlak verdi. Bates, platformdan bir İngiliz gemisine uyarı ateşi açınca olay İngiliz Anayasa Mahkemesi'ne taşındı ve platformun, İngiliz karasuları dışında olmasından dolayı İngiliz içişlerinin görev alanı dışında olduğuna karar verildi. Bu karar ile İngiltere gayri resmi olarak da olsa Sealand'i tanımış oldu.

#4
Foto - Sealand'ta yalnızca 27 kişi yaşıyor. Sayısı size ilginç gelse de Sealand ismindeki bu ülke devlet olmayı başarabilmiş ve dünyanın en küçük ülkesi olarak adını yazdırmış

Sealand'ta yalnızca 27 kişi yaşıyor. Sayısı size ilginç gelse de Sealand ismindeki bu ülke devlet olmayı başarabilmiş ve dünyanın en küçük ülkesi olarak adını yazdırmış

#5
Foto - Diğer ülkelerin aksine Sealand'ın milli uyanışı çok hızlı bir şekilde gelişti ve hemen İngiltere savaşı sonrası Prensliğin gerek duyduğu tüm milli semboller yaratıldı. Bugün prensliğin kendi arması, bayrağı ve Amerikan Doları ile eşdeğer Sealand Doları var. Bayrağı ise kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşuyor.

Diğer ülkelerin aksine Sealand'ın milli uyanışı çok hızlı bir şekilde gelişti ve hemen İngiltere savaşı sonrası Prensliğin gerek duyduğu tüm milli semboller yaratıldı. Bugün prensliğin kendi arması, bayrağı ve Amerikan Doları ile eşdeğer Sealand Doları var. Bayrağı ise kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşuyor.

#6
Foto - İnternet üzerinden sunduğu hosting hizmeti, Prenslik ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Hatta bir ara dünyaca bilinen HavenCo'ya ev sahipliği yapmışlığı da var. Ancak 2000 yılında kurulan bu firma, sekiz yıl sonra herhangi bir gerekçe belirtilmeden kapatıldı.

İnternet üzerinden sunduğu hosting hizmeti, Prenslik ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarının başında geliyor. Hatta bir ara dünyaca bilinen HavenCo'ya ev sahipliği yapmışlığı da var. Ancak 2000 yılında kurulan bu firma, sekiz yıl sonra herhangi bir gerekçe belirtilmeden kapatıldı.

#7
Foto - Sealand'ın bir de milli futbol takımı bulunuyor. Ancak ülkenin hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmaması mikro ülkenin futbolunu da etkilemiş. Çünkü Sealand milli futbol takımı ne UEFA ne de FIFA tarafından tanınıyor. Durum böyle olunca da takım ancak gayriresmi dostluk maçları oynayabiliyor. Sealand; tarihinin en ağır yenilgilerinden birini tanıdık bir ülkeden, K.K.T.C.'den almış. Rakiplerine acımayan Kuzey Kıbrıslılar maçı 6-1 kazanmış.

Sealand'ın bir de milli futbol takımı bulunuyor. Ancak ülkenin hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmaması mikro ülkenin futbolunu da etkilemiş. Çünkü Sealand milli futbol takımı ne UEFA ne de FIFA tarafından tanınıyor. Durum böyle olunca da takım ancak gayriresmi dostluk maçları oynayabiliyor. Sealand; tarihinin en ağır yenilgilerinden birini tanıdık bir ülkeden, K.K.T.C.'den almış. Rakiplerine acımayan Kuzey Kıbrıslılar maçı 6-1 kazanmış.

#8
Foto - Sealand, dünyanın en çok soylu vatandaş yüzdesine sahip. Zira vatandaşlarının hemen hemen hepsi ya şövalye ya lord/leydi ya da baron/barones konumunda. Bunun sebebi ise bu unvanların internet üzerinden satın alınabilmesi. Evet, Sealand kendi resmi web sitesi üzerinden, belirli bir ücret karşılığında, resmi imzalı ve mühürlü olarak soyluluk mertebeleri satıyor. Ayrıca, isteyenler ülkenin kimlik kartına da sahip olabiliyor. İnternetten satışının yapılıyor olması kimseyi şaşırtmasın, zira Sealandlılar bu konuda oldukça titiz çalışıyor ve size gelen belgeler gerçekten Sealand hükümetinin mührü ve imzası ile geliyor. Soyluluk unvanı satışları, Sealand'ın en önemli gelir kaynaklarından bir diğeri. Sealand'ın izlediği bu politika sayesinde bugün dünyanın birçok ülkesinde Sealand vatandaşları bulunuyor.

Sealand, dünyanın en çok soylu vatandaş yüzdesine sahip. Zira vatandaşlarının hemen hemen hepsi ya şövalye ya lord/leydi ya da baron/barones konumunda. Bunun sebebi ise bu unvanların internet üzerinden satın alınabilmesi. Evet, Sealand kendi resmi web sitesi üzerinden, belirli bir ücret karşılığında, resmi imzalı ve mühürlü olarak soyluluk mertebeleri satıyor. Ayrıca, isteyenler ülkenin kimlik kartına da sahip olabiliyor. İnternetten satışının yapılıyor olması kimseyi şaşırtmasın, zira Sealandlılar bu konuda oldukça titiz çalışıyor ve size gelen belgeler gerçekten Sealand hükümetinin mührü ve imzası ile geliyor. Soyluluk unvanı satışları, Sealand'ın en önemli gelir kaynaklarından bir diğeri. Sealand'ın izlediği bu politika sayesinde bugün dünyanın birçok ülkesinde Sealand vatandaşları bulunuyor.

#9
Foto - Her hükümet gibi Sealand hükümeti de ülkelerini daha iyi yerlere getirmek için daha çok para kazanmanın yollarını arıyor. Sealandlılar, merkezi platformda kurulacak bir uluslararası internet gazinosu kurmayı hedefliyor. Böylece devlet bütçelerini katlamayı planlıyorlar. Ancak proje henüz hayata geçirilmiş değil.

Her hükümet gibi Sealand hükümeti de ülkelerini daha iyi yerlere getirmek için daha çok para kazanmanın yollarını arıyor. Sealandlılar, merkezi platformda kurulacak bir uluslararası internet gazinosu kurmayı hedefliyor. Böylece devlet bütçelerini katlamayı planlıyorlar. Ancak proje henüz hayata geçirilmiş değil.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23