• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
2016'ya damgasını vuracak 9 çatışma bölgesi

2016-02-08 20:32:47
2016'ya damgasını vuracak 9 çatışma bölgesi

Afganistan'da 15 yıl önce Amerikan işgaliyle iktidarı kaybeden Taliban, yavaş yavaş ama emin adımlarda ülkeyi yeniden ele geçiriyor. Son olarak Helmand vilayetinin stratejik önemdeki Sangin şehrini kontrol altına almak üzere olduğu belirtilen Taliban'ın, Afganistan'ın yaklaşık yüzde 70'lik kısmında etkili olduğu ifade ediliyor.

#1
Foto - Afrika ülkesi Burundi'de Başkan Pierre Nkurunziza'nın geçtiğimiz yıl Nisan ayında üçüncü dönemde de iktidarda kalmak istediğini açıklamasının ardından başlayan çatışmalar vahşi bir boyuta ulaşmış durumda. Ülkenin başkenti Bujumbura'da sokaklar adeta cesetten geçilmiyor.

Afrika ülkesi Burundi'de Başkan Pierre Nkurunziza'nın geçtiğimiz yıl Nisan ayında üçüncü dönemde de iktidarda kalmak istediğini açıklamasının ardından başlayan çatışmalar vahşi bir boyuta ulaşmış durumda. Ülkenin başkenti Bujumbura'da sokaklar adeta cesetten geçilmiyor.

#2
Foto - Nijerya, Çad, Kamerun ve Nijer'in kesişim noktasındaki Çad Gölü havzasında IŞİD'in Afrika'daki uzantısı Boko Haram'ın neden olduğu şiddet dalgası nedeniyle sular durulmuyor. Bölge devletlerinin ortak operasyonlarına rağmen geriletilemeyen Boko Haram, sık sık çocukları canlı bomba olarak kullanıyor. Boko Haram, 2015 yılında 6 bin 664 kişiyi öldürerek yılın en kanlı örgütü olmuştu.

Nijerya, Çad, Kamerun ve Nijer'in kesişim noktasındaki Çad Gölü havzasında IŞİD'in Afrika'daki uzantısı Boko Haram'ın neden olduğu şiddet dalgası nedeniyle sular durulmuyor. Bölge devletlerinin ortak operasyonlarına rağmen geriletilemeyen Boko Haram, sık sık çocukları canlı bomba olarak kullanıyor. Boko Haram, 2015 yılında 6 bin 664 kişiyi öldürerek yılın en kanlı örgütü olmuştu.

#3
Foto - Güney Çin Denizi'nde henüz sıcak bir çatışma olmasa da ABD, Japonya ve Çin'e ait gemiler arasında zaman zaman tehlikeli yakınlaşmalar yaşanıyor. Çin, denizdeki tartışmalı bölgeyi kendi karasuları olarak ilan ederken, bunu tanımayan ABD, zaman zaman bölgeye kendi gemilerini sokarak gerginliğe neden oluyor.

Güney Çin Denizi'nde henüz sıcak bir çatışma olmasa da ABD, Japonya ve Çin'e ait gemiler arasında zaman zaman tehlikeli yakınlaşmalar yaşanıyor. Çin, denizdeki tartışmalı bölgeyi kendi karasuları olarak ilan ederken, bunu tanımayan ABD, zaman zaman bölgeye kendi gemilerini sokarak gerginliğe neden oluyor.

#4
Foto - Güney Sudan'ın Aralık 2013'te Sudan'dan bağımsızlığını ilan etmesiyle başlayan kanlı savaş, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında imzalanan ateşkesle durulsa da ateşkesin her an çökebileceği belirtiliyor. Güney Sudan'da 200 binin üzerinde kişi doğrudan BM güçlerinin korumasında yaşıyor.

Güney Sudan'ın Aralık 2013'te Sudan'dan bağımsızlığını ilan etmesiyle başlayan kanlı savaş, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında imzalanan ateşkesle durulsa da ateşkesin her an çökebileceği belirtiliyor. Güney Sudan'da 200 binin üzerinde kişi doğrudan BM güçlerinin korumasında yaşıyor.

#5
Foto - Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet güçleri arasında 50 yıldır devam eden ve 220 bin kişinin ölümüne, 50 binden fazla kişinin de kaybolmasına yol açan savaşın sona erdirilmesi için Küba'nın başkenti Havana'daki barış görüşmelerinde önemli aşama kaydedildi. FARC militanlarının topluma entegre edilmesi, toprak reformu ve siyasi özgürlükler konusunda taraflar uzlaşırken, bir aksilik olmadığı takdirde önümüzdeki aylarda barış anlaşmasının nihai halini alması ve örgütün silah bırakması öngörülüyor.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet güçleri arasında 50 yıldır devam eden ve 220 bin kişinin ölümüne, 50 binden fazla kişinin de kaybolmasına yol açan savaşın sona erdirilmesi için Küba'nın başkenti Havana'daki barış görüşmelerinde önemli aşama kaydedildi. FARC militanlarının topluma entegre edilmesi, toprak reformu ve siyasi özgürlükler konusunda taraflar uzlaşırken, bir aksilik olmadığı takdirde önümüzdeki aylarda barış anlaşmasının nihai halini alması ve örgütün silah bırakması öngörülüyor.

#6
Foto - Yemen'de İran destekli Husilerin Suud rejimine yakın Mansur Hadi'yi devirerek iktidarı ele geçirmesinin ardından başlayan savaş ve Suud öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırıları sürerken, halk adeta açlıktan ve sağlık sorunlarından kırılıyor. Birleşmiş Milletler, ülkedeki insanların yarısının gıda yardımına ihtiyacı olduğunu kaydediyor.

Yemen'de İran destekli Husilerin Suud rejimine yakın Mansur Hadi'yi devirerek iktidarı ele geçirmesinin ardından başlayan savaş ve Suud öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırıları sürerken, halk adeta açlıktan ve sağlık sorunlarından kırılıyor. Birleşmiş Milletler, ülkedeki insanların yarısının gıda yardımına ihtiyacı olduğunu kaydediyor.

#7
Foto - Kaddafi'nin 2011 yılında devrilmesinden bu yana kaostan kurtulmayan Libya'daki iç savaş yeni bir boyut kazandı. Kaddafi'nin memleketi olan ve Akdeniz'e kıyısı nedeniyle stratejik önemi haiz olan Sirte kentini kontrol altına alan IŞİD, ülkede güçlenmeye devam ediyor. Libyalı yetkililer, uluslararası destek olmadığı takdirde DAEŞ'i durdurmanın imkansız olduğu itirafında bulunuyor.

Kaddafi'nin 2011 yılında devrilmesinden bu yana kaostan kurtulmayan Libya'daki iç savaş yeni bir boyut kazandı. Kaddafi'nin memleketi olan ve Akdeniz'e kıyısı nedeniyle stratejik önemi haiz olan Sirte kentini kontrol altına alan IŞİD, ülkede güçlenmeye devam ediyor. Libyalı yetkililer, uluslararası destek olmadığı takdirde DAEŞ'i durdurmanın imkansız olduğu itirafında bulunuyor.

#8
Foto - Irak ve Suriye'de de savaşlar, Cenevre görüşmelerinin başarısız olmasının ardından hız kesmeden devam ediyor. Esed rejimi, İranlı milisler ve Hizbullah güçlerinin Halep kentinde Rus desteğiyle ilerleyişi, Türkiye'nin yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Irak ve Suriye'de de savaşlar, Cenevre görüşmelerinin başarısız olmasının ardından hız kesmeden devam ediyor. Esed rejimi, İranlı milisler ve Hizbullah güçlerinin Halep kentinde Rus desteğiyle ilerleyişi, Türkiye'nin yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalmasına neden oldu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23