Süleymaniye Camii nerede?

Süleymaniye Camii 1551-1558 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman'ın isteği üzerine İstanbul Eminönü Semtinin Süleymaniye bölgesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın 85 yaşında yaptığı bu eseri kalfalık eseri olarak bilinmektedir.

Camiinin çevresinde kütüphane, hamam, medrese, imaret, dükkanlar ve hazire bulunmaktadır. Süleymaniye Camii ile birlikte her biri Süleymaniye Külliyesinin birer parçasıdır.

Süleymaniye Camii Osmanlı dönemi mimarisinin en önemli eserlerinden ve örneklerinden biridir. Eser günümüze kadar ayakta sağlam bir şekilde kalmıştır. Kubbesi 53m. yüksekliğinde ve 27.5m çapındadır. Bu büyük kubbe tıpkı Ayasofya’da olduğu üzere yarım kubbe ile dayanıklaştırılmıştır.

Camiinin avlusunun 4 köşe noktasında minareler mevcuttur. Minarelerin boyutları birbirinden farklıdır. Avlunun kuzey bölümünde bulunan minareler ikişer şerefeli ve 56 m. boyutunda inşa edilmiştir, bu iki minare son cemaatin giriş cephesi duvarının köşesindedir. Diğer iki minare ise camiye birişik olarak inşa edilmiştir. Üçer şerefeli olup yükseklikleri 76 metredir. Caminin ana kubbe kasnağında Mimar Sinanın hesaplarına göre en iyi aydınlatmayı sağlamak üzere 32 adet pencere açılmıştır.

Mimar Sinan'ın üstünde mimarlık yeteneği ve zekası sayesinde düşünmüş olduğu bir bölüm ise mamii içindeki yağ lambalarından çıkan isleri bir bölgeye toplayacak hava akımını hesaplayarak, caminin ana giriş kapısının üzerinde bir odaya toplamıştır. Bu isler caminin içerisini çevreleyen Tezyinat İşlemeler için mürekkep yapımında kullanılmıştır.

Camii avlusunun çevresinde toplamda 28 revak bulunmaktadır. Dikdörtken bir şema üzerinde kurulan bu avlunun tam ortasında caminin şadırvanı bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultanında bulunduğu bir hazire bulunmaktadır.

Süleymaniye külliyesi 15 bölümden oluşur. Cami başta olmak üzere Mimar Sinan tarafından medrese, dükkan ve haneler yapılmıştır. 5’den fazla medresenin bulunduğu külliyede, tıp, darülhadis, evvel, sani gibi meşhur hale gelmiş medreseler imparatorluğun birçok yerinden talebe çekmiş ve yetiştirmiştir.

Süleymaniye Camii, kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi’nde, yani Fatih sınırları içerisindedir.

Mimar Sinan’ın kendi deyimiyle kıyamete kadar yıkılmayacak olan cami, 500 yıla yakın tarihi boyunca büyük depremler atlattı. Buna rağmen en ufak bir çatlak dahi oluşmadan bugünlere kadar gelebilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi birçok önemli ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.