Bisiklet nasıl sürülmelidir?

Büyük küçük herkes için bisiklet sürmek eğlenceli ve keyifli bir iştir. Ancak bisiklet sürerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta dikkate alınmazsa istenmeyen kazaların yaşanabilir. Peki bisiklet nasıl sürülmeli? Bisiklet sürerken neye dikkat etmeli?

Bisiklet pedallar vasıtasıyla ayak gücüyle çalışan bir araçtır. Bu nedenle arabalar veya diğer motorlu taşıtlar gibi çevreye zarar vermez ve kullanımı da oldukça kolaydır. Buna ekonomik fiyatının uygunluğu da eklendiğinde bisikletin en çok tercih edilen vasıtalardan birisi olması beklenen bir durumdur.

Bisikletler ulaşım amacıyla kullanılmasının yanı sıra spor faaliyetleri içinde kullanılmakta bu konuda uluslararası bisiklet yarışmaları düzenlenmektedir. Özellikle spor salonlarında bisikletler önemli spor aletleri arasında yer alırlar. Bisikletlerin ön ve arkada olmak üzere 2 adet tekerleği bulunur. Bu kullanıcıya kolay bir sürüş imkânı verirken dikkat edilmediği takdirde kaza yaşanmasını da kolaylaştırır.

Bisiklet kullanmada refleksiniz iyi olması önemlidir. Bisiklet öğrenme aşamasında bu noktada reflekslerinizi beyninin kontrol ederken sürmeyi öğrendiğiniz zaman reflekslerinizi omuriliğiniz tarafından kontrol edilmeye başlanır. Bir kere bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz bir daha unutmanız mümkün değildir. İlk aşamada göze zor gibi gelen bisiklet sürme öğrendikten sonra siz gayet kolay gelecektir.

Ancak bisiklet kullanırken bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Reflekslerinizin iyi olması kadar bisiklet kullanamadan önce alacağınız tedbirlerde güvenli ve rahat bir sürüş için önem taşır. Bisiklet sürmeye başlamadan sıvı alımı dehidrasyonu önlemesi bakımından önemlidir. Bisiklet kullanmaya başlamadan en az 1 saat önce yaklaşık 500 ml su tüketmelisiniz. Bununla birlikte bisiklet sürerken de 20 dakikada bir ve sürüşten sonra da sıvı tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Sıvıdan kasıt kola, maden suyu veya gazoz gibi gazlı içecekler değil su tüketilmesidir.

Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesinden dolayı lastikler çabuk aşınır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bisikletinizin lastik basınçlarını sık sık kontrol etmenizde fayda vardır. Sürüş sırasında ısınan tekerlekler, su dökerek soğutabilirsiniz. Verdiğiniz aralarda da tekerleklerin durumuna bakılması olası riskleri önlemesi açısından önemlidir.