Poşetler neden yapılır?

Plastik malzemeler günlük yaşamda sıklıkla kullanan malzemeler arasındadır. Özellikle sunduğu kolay kullanım, hafiflik ve esneklik sayesinde kullanımı tercih edilmektedir. Önceden kese kağıtları, bez torbalar ve filelerin gördüğü işlevi günümüzde poşetler görmeye başlamıştır. Peki poşetler neyden yapılır? Poşetlerin zararları nelerdir?

Poşetler hayatımıza 1980’li yıllarda girmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren ucuz maliyeti ve kolay kullanımı nedeniyle giderek yaygınlaşmıştır. Poşetlerin dünyada kullanım oranın bakıldığında yılda 500 milyar ila 1 trilyon plastik poşet kullanımı gerçekleşmektedir.

Poşetler neyden yapılır? merak ediyorsanız plastik maddelerin ana maddesi petroldür. Bazı plastiklerin üretiminde kömür ve gaz da kullanılmaktadır. Dolayısıyla naylon poşetler de polietilen adı verilen petrol türevi maddeden ve atık plastik malzemelerinden üretilmektedir. Poşetlerin üretimi 5 aşamalı bir süreçtir. Öncelikle poşetlerin petrol, gaz ve atık plastik maddeler oluşan hammaddeleri çeşitli makinelerde karıştırılarak rulo haline getirildikten sonra baskı makinelerinde kesilerek şekillendiriliyor.

Poşetler diğer plastikler gibi üstün dayanıklılığa sahiptir. Burada dayanıklılıktan kasıt doğada hemen yok olmamasıdır. Plastik malzemeler ve özellikle poşetler doğaya çok fazla zarar vermektedir. Toprağa gömülü bulunan bir poşetin geri dönüşmesi ve yok olması uzun yıllar sürmektedir. Günlük hayatta çok kısa sürelerle kullandığımız ve daha sonradan doğaya atılan naylon poşetlerin yalnızca yüzde 1’i geri dönüşebilmektedir. Bir poşet toprakta yaklaşık 800 yıl, denizde ise 400 yıl sonra yok olmaktadır. Dolayısıyla poşetlerin ciddi çevre kirliliği, hava kirliliği ve su kirliliği oluşturduğu bilinen bir gerçek.

Bazı ülkelerde poşetin zararlarını azaltmak için çeşitli yasaklar konulmakta ve vergilerle üretimi kısıtlanmaya çalışılmaktadır. Örneğin Güney Amerika ülkelerinden Meksika’da ve Asya ülkelerinden olan Hindistan’da poşet kullanımı yasaklanmıştır. Ancak insan sağlığına ve çevreye ciddi zararları bulunan poşetlerin kullanımının azaltılması en azından şu an için mümkün görülmüyor.