Trafik kuralları nelerdir?

Yaya ve sürücülerin trafikte uyması gereken kurallara trafik kuralları denilir. Trafik kuralları nelerdir? konusunda göz atmanızda fayda olan genel trafik kurallarını sizler için derledik.

Eğer yaya olarak trafiğe çıktıysanız taşıt yollarında ve birleşme noktalarında kaldırım varsa kaldırımdan yoksa banketlerden yürünmelidir.

Yayalar karşıdan karşıya geçerken mutlaka alt geçit, üst geçit, yaya ve okul geçitini kullanmalı. Eğer bu geçitlerde hiç birisi yoksa trafik polisinin bulunduğu noktalardan karşıya geçiş sağlanmalı.

Karşıdan karşıya geçmeden önce sola, sonra sağa daha sonradan yeniden sola bakılmalıdır. Karşıdan karşıya geçerken koşmak değil hızlı ve büyük adımlar atmak gerekir.

Trafikte yayaların ve sürücülerin uymaları gereken trafik levha ve işaretleri bulunur. Sürücülerin ve yayaların bu uyarı işaret ve levhalarına mutlaka uymaları gerekir. Trafik kurallarına uymayanlara aksi durumlarda cezai yaptırımlar uygulanır.

Araç kullanan kişiler önlerini göremediklerinde ve karşıdan gelebilecek olan aracı belirleyemediklerinde kesinlikle sollama yapmamalıdır.

Sürücüler sağa, sola dönüşlerde ve sollama yaparken mutlaka sinyal vermelidir. Aynı şekilde ışıklı trafik tabelalarına dikkat etmeli, kırmızı ışıkta geçmemelidir.

Otoyolda sol şerit uzun süreli olarak meşgul edilmemeli ve boş bırakılmaya özen gösterilmelidir. Aynı şekilde ambulans ve polis araçları gibi önceliği olan taşıtların geçişini kolaylaştırmak ve yol üzerinde emniyetin sağlanması amacıyla emniyet şeridi kullanılmamalıdır.

Taşıtlarda seyir halindeyken emniyet kemeri takılması zorunludur.

Alkollü araç kullanmak kanunen yasaktır ve tespit edildiğine cezai yaptırımlar uygulanır.

Sürücüler levhalarda belirtilen hız kurallarına uymalı ve hız aşımı yapmamalıdır. Yollarda radar ve EDS gibi denetim sistemleri ile hız denetimleri yapılmaktadır.

Otoyollardaki hız sınırları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Trafik kazaları büyük bir oranla aşırı hızdan dolayı yaşanmaktadır. Belirlenen bu hız limitleri kaza risklerinin önüne geçmek amacını taşır.