Üniversitelerde ne kadar eğitim veriliyor?

Üniversitelerde yürütülen eğitim programlarının ne kadar süreli olacağı uygulanan programlara göre belirlenir.

Üniversiteler bir ülkede eğitim sisteminin bir parçası olarak faaliyet yürütürler. Üniversitelere giriş sistemi her ülkenin eğitim sistemine göre farklılık gösterir. Ülkemizde şu anda üniversiteye girişler sınav sistemi yoluyla sağlanmaktadır. YGS (Yüksek Öğretime Geçiş) ve LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı) şeklinde yapılan bu sınav uygulamaları ile öğrenciler seçtikleri alanlarda istedikleri fakültelere gidebilmek için sınavlara tabi tutulur.

YGS üniversiteye giriş sisteminde ilk uygulanan sınavdır. Bu sınavda öğrencilere Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 alanda hazırlanan sorularla her sene belirli tarihlerde sınav yapılır. LYS sınavı ise YGS’den bir sonraki aşamada yapılır. YGS’den herhangi bir puan türünde en az 180 ve üstünde puan alan öğrenciler LYS sınavına girebilirler. Sınavlar oturumlar şeklinde yapılmaktadır.

Türkiye’de üniversitelerin bünyesinde fakülte ve yüksekokullar bulunur. Fakültelerde genel itibariyle 4 yıllık bir eğitim süresi içerisinde üniversitelerin eğitim programları uygulanır. Yüksekokullarda durum üniversitelerden farklılaşır ve genel olarak iki yıllık bir eğitim süresi vardır.

Üniversitelerde 3 ayrı öğrenim biçimi vardır. Bunlar birinci öğretim, ikinci öğretim ve açıköğretimdir. Birinci öğretim için gün içinde yapılan normal üniversite programıdır diyebiliriz. İkinci öğretim ise örgün öğrenimin dışında akşam ve hafta sonları yapılır. Açıköğretim de Anadolu Üniversitesi bünyesinde Açık Öğretim Fakültesinde derslere katılma zorunluluğu bulunmayan ve sınav sistemi ile yürütülen bir eğitim programıdır.

Ayrıca, halk arasında harç olarak bilinen Katkı Payı ücreti, birinci öğrenim gören öğrencilerden alınmamakta fakat ikinci öğretim ve açıköğretim öğrencileri bu ücreti ödemektedirler. Üniversitelerde eğitim gören maddi durumu kötü olan öğrencilere Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafınca aylık olarak burs ve kredi imkânı sağlanır. Burs miktarı ise 2015 yılından itibaren 400 TL olarak belirlenmiştir. Burs kapsamı içerisinde KYK’dan her ay ödeme alan öğrenciler bu ücreti daha sonradan geri ödemez ancak kredi kapsamında burs alan öğrenciler aldıkları ücreti mezuniyet sonrası yapılandırma ile geri öderler.