Diş macunu nasıl yapılır?

Marketlerde satılan doğal diş macunlarının içerisinde insan sağlığına zararlı bir takım kanserojen maddelerin bulunduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Siz de evde doğal malzemelerden diş macunu yapmak mümkün. Peki evde diş macunu nasıl yapılır? Evde diş macunu yapımı nasıl olmalıdır?

Diş sağlığı insan hayatında önemli yer tutmaktadır. Diş sağlığı içinse dişlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Günümüzde bu ihtiyacımızı daha çok diş fırçası ve diş macunlarından karşılarız. Ancak hayatın her alanında maruz bırakıldığımız kimyasallara diş macunları içerisinde de rastlamak mümkündür. Bu nedenle insanlar doğal ürünleri kullanmak için büyük bir arayış içerisinde olurlar. Çünkü doğal ürünlerde katkı maddeleri bulunmaz. Çünkü fabrikalarda üretilen ürünlerde insan sağlığına zararlı olabilecek katkı maddeleri kullanılır. Bu nedenle fabrikasyon ürünü olarak marketlerden satın alındığımız şampuandan deterjanlara parfümlerden diş macunlarına kadar çoğu ürün içinde katkı maddesi barındırır. Sağlıklı bir tüketim için doğal ürünlerin kullanılması uzmanlarca tavsiye edilmekte. Sizler de piyasada satılan diş macunları yerine kendiniz doğal diş temizleme macununuzu yapabilirsiniz.

Evde elde olan imkânlarla fazla malzemeye gerek duymadan doğal diş macunu yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir;

• 4 çay kaşığı deniz tuzu

• 1 ila 2 çay kaşığı nane

• 2 ila 3 bardak karbonat

• Su

Bütün bu malzemeleri ölçülerine de dikkat ederek bir kapta macun kıvamına gelene karıştırın. Kıvamını test ettikten sonra yaptığınız diş macununu hava almayacak şekilde bir tüpte veya poşetin içerisine muhafaza edebilirsiniz.