C vitamini nedir?

Hastalıklara karşı direncin sağlanması gibi vücudumuza birçok faydaları bulunan C vitaminleri hakkında neler biliyorsunuz? C vitamini nedir? C vitaminin faydaları nelerdir?

İnsan vücudunu yaşamını sürdürebilmesi için içerisinde sinir sistemi, solunum sistemi ve dolaşım sistemi gibi birçok sistem barındırır. Bu sistemlerinin ve vücut fonksiyonlarının düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için bir takım vitaminlere ihtiyaç duyulur. C vitamini de insan vücuduna sağladığı yararlar bakımından alınması gereken bir vitamin çeşididir. C vitaminin insan vücudunda depolanması yapılmaz dolayısıyla dışarıdan besin yoluyla alınması gerekmektedir. C vitaminleri de B vitaminleri gibi suda erime özelliği göstermektedir.

C vitaminin faydaları nelerdir?

Toplum yaygın olarak bilinenin aksine C vitaminleri grip v soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemez takviye olarak alınarak bu hastalıkları geçiren bir vücudun daha hızlı bir şekilde bu süreci atlatmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde C vitaminlerinin rolü büyük olmaktadır. Bağ dokuları, tendon, kıkırdak ve damarların yenilenmesinin yanı sıra cildin kolajen üretmesi de C vitaminlere bağlıdır.

Vücut direncini arttıran bu mineral savunma sistemini oldukça güçlendirmektedir. Ayrıca demir ve folik asidin kana geçişini kolaylaştırarak kansızlığı önler. Antioksidan özelliği bulunan C vitaminleri meme ve deri kanseri oluşumu riskini büyük oranda düşürür. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda C vitamini alınması durumlarında tansiyonda %9 oranında düşüş yaşanır.

C vitaminin eksikliği vücutta hissedilmeye başlandığında bir takım sağlık sorunları kendini göstermeye başlar. Özellikle kalp hastalıkları, kanser hastalıkları diş ve diş eti hastalıkları gibi sağlık problemleri çok sık yaşanır. Skorbüt hastalığının nedenlerinden birisi de C vitaminin eksikliğidir. Yaraların kapanmasında ve hızla iyileşmesinde C vitamininin etkisi büyük olmaktadır.

Eksikliği zararlı olan C vitaminlerinin fazla kullanımında da belli başlı sorunlar kendini göstermektedir. İshal, mide bulantısı, karın ağrısı ve böbrekte taş oluşumu gibi rahatsızlıklar bu vitaminin olması gerekenden fazla miktarda kullanımında yaşanır.

Günlük alınması gereken C vitamini miktarı nedir?

Belirli yaş gruplarının alması gereken C vitamini oranları farklılık göstermektedir. Aşağıda hangi yaş grubunun ne kadar C vitamini alması gerektiğini görebilirsiniz.

1yaş altı: 30 mg

1-3yaş: 35 mg

4-6yaş: 50 mg

7-9yaş: 60 mg

10-12yaş: 75 mg

13–20 yaş: 90 mg

20 yaş üstü: 75 mg

Hamileler: 100 mg

Hangi besinlerde C vitamini bulunur?

Portakal, greyfurt, mandalina, limon, kivi, kavun, çilek, yaban mersini, maydanoz, taze rezene, yeşil biber, kırmızı biber, kuşburnu, kırmızı lahana, tere, roka, karnabahar, papaya, brokoli, taze fasulye, tatlı patates, bezelye, soğan, kırmızıbiber, yeşilbiber, brokoli, kivi, papaya, çilek, portakal, limon, greyfurt, ıspanak, patates, kavun, üzüm, kayısı, erik, karpuz, muz, havuç, avokado.