Testis kanseri nasıl tedavi edilir?

Orşidektomi

Ameliyatla testisin alınması işlemine orşidektomi denir. Bu kanser türünde testisin alınması zorunludur. Sadece tümör alınırsa kanser yayılabilir. Öte yandan her iki testis de alınmadığı sürece kısırlık oluşmaz.

Sperm depolama: Her iki testisin de alınması gereken ameliyatlarda kısırlık oluşur ve çocuk sahibi olunmaz. Böyle durumlarda hasta kişiden spermler alınarak depolanır. Bu sayede çocuk sahibi olmanın önü kapanmamış olur.

Testosteron tedavisi

Her iki testisin de alındığı vakalarda vücut testosteron üretmez. Bu durum cinsel isteksizlik ve sertleşememe sorununa yol açar. Her iki veya üç ayda bir şırınga edilecek yapay testosteron destekleri ile bu sorunun önüne geçilir. Ancak bu yöntem bazı yan etkilere yol açabilir. Bunlar:

- Deride yağlanma ve akne oluşumu

- Göğüslerde büyüme ve şişme

- Prostat bezinde büyüme, idrara çıkma sıklığında artış

Lenf bezlerinin alınması

İlerlemiş testis kanseri vakalarında tümör lenf bezlerine yayılabilir. Böyle durumlarda genel anestezi yapılarak ameliyatla lenf bezleri çıkarılır. Ancak cerrahi müdahale sırasında lenf bezi çevresinde hasar ortaya çıkabilir. Bu durumda boşalma anında kişinin spermleri dışarı değil idrar torbasına akar. Kısaca erkek cinsel ilişki sırasında orgazm olsa bile baba olamaz. Dolayısıyla ameliyat öncesinde sperm depolama işlemi hesaba katılmalıdır.

RPLND ve LRPLND ameliyatları

Ürologlar tarafından sıkça kullanılmaya başlanan RPLND (nerve sparing retroperitoneal dissection) ameliyatı, lenf bezi çıkarma sırasında kısırlık riskini oldukça düşürmektedir.

LRPLND ise laparoskopik RPLND ameliyatıdır. Bu yöntem daha gelişmiş bir görüntüleme imkanları sunar. Fakat yeni bir teknik olduğu için bazı eksiklikleri bulunmaktadır.

Radyoterapi ve kemoterapi

Radyoterapide, uygulanan ışınlar aracılığıyla kanserli dokular öldürülür. Kemoterapide ise vücuda yayılmış tümörleri yavaşlatmak için birtakım ilaçlar kullanılır

Diğer tedaviler

E-C vitaminleri, beta karoten, selenyum, eikosapentaeonik asit (omega 3’ün bir versiyonu) içeren gıdalar testis kanserinin belirtilerini hafifletebilir. Bunun için meyve-sebze, zerdeçal, yoğurt, balık, tahıl ve beyaz et tüketilmelidir.