Addison hastalığı nedir?

Tıpta ''Hipoadenokortisizm'' adıyla bilinen addison hastalığı, böbreküstü bezlerinin salgılama yetersizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür.

Addison hastalığının belirtileri nelerdir?

- Halsizlik

- Kaslarda zayıflık

- Kilo kaybı

- İştahsızlık

- Bayılma

- Ağız bölgesinde ağrılar

- Aşırı tuz isteği

- Mide bulantı

- Kusma

- Sinirlilik ve depresyon

- Sindirim güçlüğü

- Kan şekerinin düşmesi

- Sıcak-soğuk hassasiyeti

- Deri pigmentlerinde artış

- Terlemede azalma

- Koltukaltı ve genital kıllanmada azalma

Addison hastalığı nedenleri nelerdir?

• Otoimmünite

• Tüberküloz

• Kanser metastazları

• Amiloidoz

Addison hastalığı nasıl teşhis edilir?

Öncelikle doktor tarafından hastaya fiziksel bir test uygulanır. Daha sonra kişinin potasyum, sodyum ve hormon seviyeleri ölçülür. Bu işlemler sonucunda hastalık teşhis edilir.

Addison hastalığı nasıl tedavi edilir?

Addison hastalığında eksik olan hormonların yerine konulması gerekir. Bu da hidrokortizon steroid hormon tabletlerinden hastalığın durumuna veya şiddetine göre günde 1-2 tane alınarak sürdürülür. Gerektiğinde aldosteron fludrokortizon asetat adlı sentetik bir steroidle değiştirilir ve bu da tablet olarak günde 1 kez alınır. Bu ilaçların bazen doktor müdahalesiyle stres, enfeksiyon, ameliyat ya da sakatlık gibi nedenlerden dolayı dozları artırılabilir.

Öte yandan addison hastalığında kullanılan ilaçlar genellikle başarılı sonuçlar vermektedir. Tedavilerini düzenli şekilde sürdüren kişiler normal yaşamlarına problemsiz bir şekilde devam ederler. Ancak ilaçların saatinin ihmal edilmemesi gerekir. Aksi takdirde tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir.