Boşanma neden olur?

Güzel başlayan her evlilik mutlu sonla bitmeyebilir. Günümüzde boşanma oranları her geçen gün artmaktadır.

Evde yaşanan iktidar kavgası: Bazı kadınlarda görülen erkek egemenliğine karşı çıkma durumu negatif bir etki oluşturmaktadır. Evde ve genel yaşamda eşit söz hakkına sahip olmak isteyen kadınların genelde bunu kabul ettiremedikleri erkeklerden boşandıkları gözlemlenmiştir.

Çiftlerin ailelerinin ilişkiye karışması: Her iki cinsiyetin de ailesinin evli çiftlerin ilişkisine karışması sonucu bir süre sonra ipler kopmakta ve çiftler ayrılabilmektedir. Yanlış ve bencilce olan bu hareketi hem erkek anneleri hem de kadının anneleri yapmaktadırlar.

Aldatma durumu: En çok duyulan ve boşanmalar arasında en çok yer alan sebep aldatmadır. Hem kadının hem de erkeğin ilişki içerisinde bulunduğu insan haricinde çevresindeki karşı cinsi bir seçenek olarak görmeye başlaması evlilikleri bitirmektedir.

Parasal durumlar: Çalışan kadınlar ve çalışmayan kadınların evliliklerinde yaşadıkları sorunlar bambaşka olsa da sonuç yine aynı olarak boşanma kapısına çıkmaktadır. Örnek verilecek olursa; evli kadınların kendi kazandıkları maaşlarını istedikleri gibi harcamak istemelerinin yanında, çalışmayan kadınların da kendi çevrelerindeki kadınlardan geri kalmamak adına sürekli eşlerini parasal konularda sıkıştırmaları bir süre sonra evliliklerde çatırdamalara ve boşanmalara kadar yol açabilmektedir.

Kötü durumlar: İster kadının ister erkeğin, evlilik kurumunu ciddi anlamda bozacak davranışları boşanma kararı almak için en haklı sebeplerdir. Yani alkol bağımlılığı olan bir kadınla veya uyuşturucu bağımlılığı olan bir erkekle evlilik hayatı sürdürebilmek zaten imkansız bir durumdur. Hal böyle olunca da boşanma davalarında bu sebepler gösterildiğinde boşanmak isteyen taraf hangi taraf olursa olsun haklı görülmektedir.