Vitiligonun tedavisi var mıdır?

Vitiligo kısaca insan cildinde ortaya çıkan, boyutları kişiden kişiye farklılık gösteren beyaz lekelerdir. Halk arasında ala hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık dünyada %1 veya 2'lik bir kısımda görülür. Genellikle 10-30 yaş arasında ortaya çıkan vitiligo, çoğunlukla yüz, el, kol ve bacaklarda kendisini gösterir. Vitiligo hızlı renk kaybı ile başlar. Belli olmayan bir şekilde durana kadar devam eder. Bundan sonra rahatsızlık, herhangi bir değişiklik göstermeyebilir.

VİTİLİGO NEDEN OLUŞUR?

Sinir, stres ve güneş yanması vitiligoyu tetikleyen başlıca nedenlerdir.

VİTİLİGONUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Günümüzde vitiligonun tedavisi oldukça zor ve zahmetlidir. Ancak imkansız da değildir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan bazı ilaçlar bu hastalığa iyi gelmektedir. En etkili yöntemlerden birisi ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Haftada 2-3 seans ışık tedavisi görmenin büyük faydası vardır. Ayrıca kullanılan bazı krem ve bitkisel ilaçlarla da oldukça güzel sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.

VİTİLİGO HASTALARI NE YAPMALIDIR?

Güneşe karşı oldukça hassas olan vitiligolu hastalar sıcak havalarda güneş kremi sürünmeden dışarıya çıkmamalıdır. Bunun yanında sağlıklı beslenmeye de dikkat etmelidir. Özellikle acılı ve baharatlı yemeklerden uzak durulmalıdır.