Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Terleme, sıcak ve soğuk hava koşulları karşısında vücudun dengesini korumasını sağlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma kişinin isteği doğrultusunda çalışır. Bu görevi gerçekleştiren yapılar ter bezleridir. Bu bezler ekrin ve apokrin olmak üzere ikiye ayrılır. Ekrin bezleri, vücudun her yerinde bulunurken, apokrin ter bezleri genelde göğüs, koltuk altı, ense gibi yerlerde bulunmaktadır.

Aşırı terlemenin yol açtığı sorunlar

Aşırı terleme, insanların günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen bir problemdir. Bu rahatsızlıkta kişi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline girer.

Aşırı terlemede ne zaman doktora gidilmeli?

Göğüs ağrısı, yüksek ateş, hızlı nabız, nefes darlığı ve kilo kaybı sorunları görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilk olarak kişinin kıyafet seçimine dikkat etmesi gerekir. Bu sebeple hafif giysiler tercih etmelidir. Daha sonra hasta ilaç ve psikoterapi tedavisi görmektedir. Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir iyileştirme yöntemi bulunmaktadır. Bu uygulamada kişinin el ile ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir. Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu farkedilir. Cerrahi tedavide ise hastanın koltuk altından girilerek sinirlerin başlangıcı kesilir. Ancak bu uygulamada son safhada yapılmaktadır.

Aşırı terlemede botoks tedavisi

Botoks tedavisinde botulinum denilen bir zehir, kişinin terleyen bölgelerine injeksiyon yapılır. Bu işlem 15-20 dakika kadar sürmekle birlikte hasta biraz ağrı hissedebilir. Öte yandan bu yöntemin gebelerde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Aşırı terlemenin oluşmasındaki başlıca sebepler nelerdir?

- Alkol tüketimi

- Uyuşturucu madde yoksunluğu

- Akciğer rahatsızlıkları

- Ateş ve enfeksiyonlar

- Baharatlı yiyecekler

- Çocuklarda C ve D vitamini eksikliği

- Diyabet

- Duygusal ya da stresli durumlar

- Düşük kan şekeri

- Egzersiz

- Tiroid bezinin normalden fazla çalışması

- Kafein

- Kalp hastalığı

- Bazı kanser türleri

- Bölgesel ağrılar

- Menopoz

- Obezite veya fazla kilolar

- Çeşitli ilaçların kullanımı (Morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ve antidepresan ilaçları gibi)

- Yüksek hava sıcaklığı