Halüsinasyon nedir?

Genellikle ruh hastalıklarında karşılaşılan bir durum olan halüsinasyon, gerçekte olmayan bir sanının varlığına inanma halidir.

Halüsinasyon türleri nelerdir?

Görsel halüsinasyonlar: En sık görülen halüsinasyon türü olan bu evrede kişi, tuhaf varlıklar görür. Bu sanımların çoğu bir kaç saniye sürer ve kaybolur. Genellikle bunama yaşayan insanlarda rastlanılan görsel halüsinasyon, bazı durumlarda kalıcı bir etki bırakabilmektedir.

İşitsel halüsinasyonlar: Genellikle şizofreni hastalarında görülen bu halüsinasyonda kişi, genellikle kendilerine hakaret eden, yorum getiren veya emirler veren sesler duymaktadır.

Gustatorik halüsinasyonlar: Tat duyusu ile ilgili halüsinasyonlardır.

Olfaktorik halüsinasyonlar: Koku duyusu ile ilgili halüsinasyonlardır.

Halüsinasyon hangi durumlarda görülür?

Halüsinasyon; LSD, uyuşturucu madde kullanımı, pskikolojik bozukluklar ve kullanılan bazı ilaçlar sonucu görülmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde bilinç bulanıklığı yaşanır. Bunun yanında azot sarhoşluğu halinde yaşanabilecek halüsinasyonlar bulunmaktadır. Bunlar denizlerde derinliklere dalan dalgıçlarda sıkça rastlanır. Kısmi bilinç kaybı, sahte mutluluk, hesaplama hataları gibi belirtiler vermektedir. Kişilerde estezi adındaki uyuşukluklar meydana gelmektedir. Bu durum kişileri ölüme kadar götürebilir.

Uzun süren ameliyatlar sırasında hastalara verilen narkozda, azot sarhoşluğuna neden olabilmektedir. Araştırmalar karanlıkta tutulan kişilerin halüsinasyon göreceğini ispatlamıştır.Karanlıkta yapacak başka bir şey bulamayan beyin kendi görüntülerini oluşturarak, halüsinasyonları yaratır. Bu durum uykuda görülen rüyalar gibidir. Öte yandan bazı kişiler hasta oldukları durumlarda bu tür sanrılar görebilirler. Bu rahatsızlıklar; felç, beyin tümörü, göz hastalıkları gibi durumlardır. Seslerin duyulduğu işitsel halüsinasyonlar daha çok ruhsal hastalıkların sonucunda görülür.