Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler yolulya bulaşan zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalık türüdür. Bu rahatsızlığa yakalanana hastaların %30'unda ölüm görülür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin tarihçesi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne ilk olarak 1944 yılında Batı Kırım'da rastlanmıştır. Bu hastalık Afrika dışında Türkiye dahil birçok Asya ve Doğu Avrupa ülkesinde görülmüştür. Sendrom, Türkiye'de ilk kez 2002 yılında ortaya çıkan epidemi sırasında tanımlanmıştır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl teşhis edilir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin teşhisi sendroma yol açan virüsün kan ve doku örneklerinin izolasyonunu sonucu tespit edilebilmektedir. Ayrıca hastalığın belirlenebilmesi için kullanılacak laboratuvarların biyogüvenlik açısından elverişli olması çok önemlidir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'ndeki risk grupları

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan “Nairovirus” keneleri küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden ciddi bir hastalığa neden olmaktadır. Risk grupları ise şunlardır:

- Kırsal kesimde yaşayanlar

- Hayvanlarla ilişkisi olanlar

- Kırsal kesimde yaşayanlar

- Otların bulunduğu yerde piknik yapanlar

- Doktorluk ve hemşirelik yapanlar

- Veterinerlik, avcılık, kasaplık ve çiftçilikle uğraşanlar

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri 1-3 gün arasında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilk belirtileri iştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve ishal ile kendisini gösterir. Bunun yanında gözde-yüzde kızarıklık, göğüste noktasal kanamalar, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda-idrarda kan bulunması gibi bulguları görülebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin ileri derece etkileri nelerdir?

Ağır vakalarda, hastalığın beşinci gününden sonra karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezliği ile santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl tedavi edilir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin tedavisi için erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Hastalara destekleyici yöntemler uygulanarak fizyolojik denge korunur. Bu amaçla yapılacak tedavi girişimleri arasında; sıvı-elektrolit dengesinin korunması, taze kan verilmesi, uygun yöntemlerle beslenmelerinin sağlanması, yüksek ateşin kontrol altına alınması ve şikayetlerin giderilmesi için gereken tedavilerin yapılması sayılabilir. Öte yandan kontrol altında tutulan hastaların iyileşme süreci 10. günden sonra başlamakla beraber dört haftaya kadar da uzayabilmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nden nasıl korunulur?

- İKenelerin bulunduğu ortamlardan uzak durulmalıdır.

- Otlak alanlarda lastik çizme ve koruyucu elbise giyilmelidir.

- Böcek kovucu ilaçlar kullanılmalıdır

- Kene'nin ısırdığı yer alkolle temizlenmelidir. (Mümkünse kene tanı için alkolde saklanmalıdır.)