Ispanak'ın zararları nelerdir?

ISPANAK'IN FAYDALARI

Kilo vermeyi kolaylaştırır: Düşük kalori ve yağ oranıan sahip olan ıspanak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında kabızlık problemine, mide rahatsızlıklarına ve kan şekeri sorununa da iyi gelmektedir.

Kansere karşı etkili: Ispanak, antikanser özelliğe sahip olan flavonoidler açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Göz sağlığını korur: Ispanak, içerdiği aktioksidanlar sebebiyle makula dejenerasyonuna karşı etkili bir çözüm yoludur. Bunun yanında gözlerdeki düzeneğin korunmasında da yardımcı olmaktadır.

Kemik sağlığına bire bir: K vitamini bakımında zengin olan ıspanak, kemik sağlığını korumak açısında büyük önem taşımaktadır.

Hipertansiyonu düşürür: Düzenli olarak ıspanak tüketmek, sinirlerin gevşemesine ve hipertansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Rahatlatıcı özelliği vardır: Ispanak, sinir sistemi üzerinde etkili olan besinlerdendir ve kişiyi stresten uzak tutarak rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun yanında derin bir uyku çekmeye de yardımcı olmaktadır.

Sindirim sistemine faydalı: Ispanak tüketimi, sindirim sistemi sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca içerdiği folat sayesinde DNA hücrelerini korumada büyük rol oynamaktadır.

Beyin sağlığını korur: Düzenli olarak ıspanak tüketmek, beynin sürekli genç ve aktif kalmasını sağlamaktadır.

Kalp krizine faydaları: Damar tıkanıklıklarını engelleyen ve alter duvarlarının kalınlaşmasına izin vermeyen ıspanak, bu sayede kalp krizi geçirme riskini ciddi anlamda düşürmektedir.

Kan basıncını düşürür: Ispanağın bol miktarda içerdiği peptitler, kan basıncının düşmesini sağlar. Bu durum dolaylı olarak damar ve kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bol miktarda A vitaminini içeren ıspanak, bu özelliği sayesinde mukoza zarlarının korumaktadır. Bunun yanında solunum yollarını da koruyarak enfeksiyon hastalıkları ile ciddi anlamda mücadele etmektedir. Ayrıca sindirim sistemi organları ve özellikle bağırsak sağlığını koruması bağışıklık sisteminin hastalıklarla mukavemetine katkı sağlamaktadır.

Ispanak anemiyi önler: Demir eksikliğinin oluşması, başta anemi olmak üzere pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Fakat ıspanak demir açısından inanılmaz derecede zengindir. Bu sayede birçok rahatsızlığın önüne geçmektedir.

Cilt sağlığına faydalı: Ispanak tüketimi, sağlıklı ve parlak bir cilt oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Saç sağlığını korur: Ispanağın içerdiği bol miktardaki mineral, vitamin ve bileşenler sağ sağlığını korumaktadır.

ISPANAK'IN ZARARLARI

Kötü mineral emilimi: Ispanak, aşırı tüketildiği zaman vücudun mineral emme kapasitesini engelleyebilir. Aşırı tüketilmesi durumunda da mineral emilimini engelleyebilir. Bu yüzden aşırı ıspanak tüketiminden uzak durulmalı

Mide bozuklukları: Ispanak, diyet lifleri açısından oldukça zengindir. Ancak aşırı tüketimi mideye zarar verebilmektedir. Bunun sonucunda şişkinlik, gaz ve kramp gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

İshal: Aşırı ıspanak tüketimi ishal sorunlarına neden olabilmektedir.

Böbrek sağlığı: Ispanak'ın aşırı tüketilmesi böbreklerde kalsiyum çökmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda böbreklerde aşırı derecede kalsiyum oluşur. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.