Zencefilin faydaları nelerdir?

Yemek ve sağlık alanlarında kullanılan zencefilin pek çok faydası bulunmaktadır.

ZENCEFİLİN TARİHİ

Çin tıbbının en önemli parçalarından biri olan zencefil binlerce yıldır gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Hindistan ile Ortadoğu belgelerinde sık sık adı geçen bu bitki, 2000 yıl önce Romalı'lar tarafından Avrupa'ya getirilmiştir. 16. yüzyılda ise İspanyol kaşifler tarafından Kuzey-Güney Amerika kıtalarına taşınmıştır. Günümüzde en çok zencefil üreten ülkeler ise Jamaika, Hindistan, Endonezya ve Avustralya’dır.

Zencefil'in bölgelere göre kullanım alanları

- Burma’da soğuk algınlığından korunmak için zencefil ve palmiye ağacı suyu birlikte kaynatıldıktan sonra içilir.

- Çin’de gripten korunmak için dilimlenmiş zencefil suya atılır ve kaynatılır. Daha sonra esmer şeker eklenerek içilir.

- Çin’de öksürüğü geçirmek için çok ince kıyılmış zencefil yumurtayla birlikte tavada çırpılarak yenilir.

- Hindistan’da zencefil migren ağrılarını hafifletmek için havanda iyice ezildikten sonra şakaklara sürülür.

- Peru’da mide ağrılarına karşı içinde zencefil dilimleri bulunan kaynatılmış su içilir.

Zencefil'in besin değerleri

100 gram taze zencefilin içinde: (Gİ = Günlük İhtiyacın)

- 5 mg C vitamini (Gİ %8’i)

- 0.3 mg E vitamini (Gİ %1’i)

- 0.7 mg niasin (Gİ %4’ü)

- 0.2 mg B6 vitamini (Gİ %8’i)

- 11 mcg folat (Gİ %3’ü)

- 16 mg kalsiyum (Gİ %2’si)

- 0.6 mg demir (Gİ %3’ü)

- 43 mg magnezyum (Gİ %11’i)

- 34 mg fosfor (Gİ %3’ü)

- 415 mg potasyum (Gİ %12’si)

- 13 mg sodyum (Gİ %1’i)

- 0.3 mg çinko (Gİ %2’si)

- 0.2 mg bakır (Gi %11’i)

- 0.2 manganez (Gİ %11’i)

- 0.7 mcg selenyum (Gİ %1’i)

- 17.8 gr karbonhidrat (Gİ %6’sı)

- 1.8 gr protein (Gİ %4’ü)

- 2 gr besin lifi (Gİ %8’i) bulunmaktadır.

Zencefilin sağlığa faydaları

Mide bulantısı: Zencefil, mide bulantısının giderilmesi için kullanılan en etkili doğal çözümler arasındadır.

İltihap önleyici: Zencefil içerisinde bulunan “gingerol” güçlü bir iltihap önleyicidir. Bu nedenle şiddetli ağrılara yol açan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında çeşitli ağrıların giderilmesinde de yardımcı olmaktadır.

Kolon kanseri: Zencefil tüketimi kolorektal (bağırsak, rektum veya her ikisi birden) kansere neden olan hücre yapısındaki tümörlerin büyümesini engellemektedir.

Yumurtalık kanseri: Zencefilin ana bileşeni “gingerol” kanserli yumurtalık hücrelerinin sayısını azaltarak mevcut tümörlerin küçülmesini sağlamaktadır.

Hareket hastalığı: Araç, uçak ve tekne tutması olarak nitelendirilen hareket hastalığında mide bulantısına karşı zencefil kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemi: Zencefil, grip sırasında sağlıklı terlemeyi sağlayarak mikropların vücuttan daha kısa sürede atılmasına yardımcı olmaktadır.

Astım: Son yıllarda astım tedavisi üzerine yapılan bazı araştırmalarda zencefilin bu rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir.

Diyabet: Sidney Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre zencefil, şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde büyük yarar sağlamaktadır.

Ağrılı adet dönemi: Zencefil tıpta “dismenore” adı verilen çok şiddetli adet dönemi ağrılarını hafifletir.

Zencefilin diğer faydaları

Boğaz ağrısı: 1 bardak sıcak suya 2-3 dilim taze zencefil atıp 6-7 dakika demleyin. Daha sonra 1 çubuk tarçın (yarım çay kaşığı toz tarçın da olur) ve 1 çay kaşığı bal ekleyip içebilirsiniz.

Kas zorlanması: Ters bir hareket veya ağır bir egzersiz sonrası ağrıyan kaslara zencefil sürebilirsiniz. “Zencefil merhemi” hazırlamak için 4-5 çay kaşığı toz zencefili yoğun bir merhem kıvamına gelinceye kadar azar azar sıcak su ekleyerek karıştırın. Ilık haldeyken ağrıyan kasın üzerine sürün ve 10-15 dakika bekletin. Ağrılar geçene kadar iki gün boyunca tekrarlayabilirsiniz. (Bu uygulama baş ağrısı için de kullanabilir)

Öksürük: 1 bardak kaynamış suya yarım çay kaşığı zencefil tozu, çeyrek çay kaşığı toz tarçın ve 2-3 karanfil tanesi atın. 5-6 dakika demlenmesinin ardından 1 çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Kan dolaşımı: Krom, magnezyum ve çinko minerallerini içeren zencefil kan akışını geliştirir.

Enerji: Zencefil “kafein etkisi” yaratarak vücuda ekstra enerji sağlamaktadır. Günde 2 çay kaşığı toz zencefil tüketmek egzersiz öncesi gereken enerjinin toplanmasına yardımcı olur.

Karaciğer: Zencefil tüketimi, tahrip edici toksinlere karşı karaciğeri korumaktadır.

Ağız sağlığı: Zencefil salya üretimini arttırarak ağız içinde bakteri birikimini önlemektedir. Bunun yanında diş ve diş eti sorunlarını da azaltmaktadır.

Zencefilin yan etkisi var mı?

Gıda şeklinde yenilen zencefilin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak fazla miktarda alınan bitki özütü, ters etki oluşturarak mide bulantısı ve kusmaya yol açabilmektedir. Zencefil kullananların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

- Kan inceltici ilaç kullanmanızı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa zencefil kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

- Genel anestezi gerektiren bir operasyon geçirecekseniz ve zencefil takviyesi kullanıyorsanız doktorunuza bu bilgiyi verin.

- Safra taşı olanlara zencefil takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekir.

- Zencefil, şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullananlarda ilacın etkisini istenmeyen boyutlarda artırarak kan şekerini çok düşürebilir.

- Zencefil, kan basıncını (tansiyonu) düşürebilir. Bu sebeple tansiyon ilacı kullananların zencefil takviyesi kullanması tansiyonun normalden çok düşmesine yol açabilir.

- Gebelik döneminde zencefil takviyesi kullanmak isteyenler olası yan etkilerinden korunmak adına önce doktora danışması gerekir.