Saçkırana ne iyi gelir?

- Sarımsak

Gerekli malzemeler

- 1-2 diş sarımsak

- 3 yemek kaşığı zeytinyağı

- 3 yemek kaşığı bal

Yapılışı

- Sarımsaklar ezilerek püre haline getirilir. Daha sonra içerisine zeytinyağı ile bal eklenerek hamur haline getirilir ve açta dökülme yaşanan alana uygulanır. Yarım saat beklemesinin ardından da bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır. Bu uygulama 2 hafta boyunca günde 2-3 kez yapılmalıdır.

- Elma sirkesi

Gerekli malzemeler

- Elma sirkesi

- Pamuk ya da bir el havlusu

Yapılışı

- Saçkırandan etkilenen cilt alanları ilk olarak iyice temizlenerek kurulanır. Daha sonra biraz elma sirkesi, pamuk veya el havlusu yardımı ile uygulanır. Bir süre beklenilmesinin ardından da su ile durulanır. B uygulama 3 hafta boyunca günde 3-4 kez yapılmalıdır. Öte yandan eğer elma sirkesi ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden oluyorsa mutlaka su ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

- Hindistan cevizi yağı

Gerekli malzemeler

- Saf hindistan cevizi yağı

Yapılışı

- Hindistan cevizi yağı doğrudan saçkıran oluşan bölgeye uygulanır ve 1-2 dakika kadar alana hafifçe masaj yapılır. Uygulama 1 hafta boyunca günde3-4 kez yapılmalıdır.

- Tuz tedavisi

Bir kase sıcak suyun içerisine yarım fincan tuz eklenerek karıştırılır. Daha sonra etkilenen bölgeye uygulanır. Bu işlem 15-20 dakika kadar ciltte bekledikten sonra durulanır.

Bir diğer yöntemde ise 1 çorba kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı sirke karıştırılır. Elde edilen hamur cilde uygulanır. 5-10 dakika beklemesinin ardından da ılık su ile durulanır. Bu uygulama 1 hafta boyunca hergün tekrar edilmelidir.

- Limon

Gerekli malzemeler

- Limon otu yaprakları

- Ayran

Yapılışı

- Limon otu yaprakları ezilerek içerisine ayran eklenir. Daha sonra karıştırılıp hamur haline getirilir ve saç dökülmesi yaşanan alana uygulanır. 20-30 dakika beklemesinin ardından da ılık su ile durulanır.

- Aloe vera

Gerekli malzemeler

- Aloe vera yaprakları

Yapılışı

- Aloe vera yaprağı içerisindeki jel kesilerek çıkarılır. Daha sonra saç dökülmesi yaşanan alana masaj yapılarak uygulanır. 20 Dakika beklmesinin ardından da su ile durulanır.

- Zerdeçal

Gerekli malzemeler

- Zerdeçal kökü veya zerdeçal yağı

Yapılışı

Zerdeçal kökü veya zerdeçal yağı ezilerek su ile karıştırılır ve cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulama her gün düzenli olarak 2 kez yapılmalıdır.

- Greyfurt ekstresi

Gerekli malzemeler

- 4-5 damla greyfurt tohumu özü

- 3 çorba kaşığı ılık su

Uygulanışı

- Ilık su ile greyfurt çekirdeği özü karıştırıldıktan sonra saçkıran oluşan alana pamuk yardımı ile uygulanır. Bu uygulama günde 2-3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.