FOP hastalığı nedir?

Ender görülen genetik bir bozukluk olan FOP, (Fibrodysplasia Ossificans Progressiva) bağdokusunun progressif olarak kemiğe dönüşmesi halidir. Bu hastalık sonucunda vücut tamamen kilitlenerek hareketsiz kalmaktadır.

FOP hastalığının belirtileri nelerdir?

FOP hastalığı olan çocuklar çoğu zaman tamamen dış görünüşünde bir sorun olmadan dünyaya gelmektedirler. Bu çocukların sadece ayaklarının baş parmağı önemli bir bulgu olabilmektedir. Çünkü bu bölge diğer parmaklara göre daha kısadır ve bükülememektedir. Hastalığın ikinci evresinde ise boyun, omuz ile sırtlardaki bağdokuları şişmektedir. Bunun sonucunda vücutta kemik oluşumu başlamaktadır.

FOP hastalığı hangi sıklıkta görülmektedir?

Ender rastlanılan bir rahatsızlık olan FOP, iki milyon insanda bir görülmektedir. Günümüzde bu hastalığa yakalanan 2.500 kadar insan bulunmaktadır. Ancak bunların sadece 363'ü kayıtlara geçmiştir.

FOP hastalığının tedavisi nelerdir?

FOP hastalığının belli bir tedavisi bulunmamakla birlikte oluşan kemikler ameliyatlarla alınabilmektedir. Ancak bu işlem kemikleşmeyi daha da artırmaktadır. Öte yandan 1999 yılında köpekbalıklarında keşfedilen skualamin kimyasalının bu rahatsızlığın çözümü olabileceği düşünülmüştür. 2002'de başlanan çalışmalar 2007 senesinde iptal edilmiştir.

2010 yılından bu yana da FOP tedavisi üzerine yapılan araştırmalar kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca Amerika’da 15 tane doktor hastalığın tedavisinin bulunması için çalışmalar yapmaktadır.

FOP hastalığının gelişimi nasıldır?

FOP, ilk olarak 10 yaş civarında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın gelişimi ise kemiklerin üstten aşağı doğru büyümesi şeklinde gelişmektedir.

FOP hastalığı ilk ne zaman ortaya çıkmıştır?

FOP, ilk olarak 17-18. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Hasta olan kişiler için “taşa dönüşüyor” denilmekteydi.