Nefes darlığını gidermek için ne yapılmalıdır?

Spor yapılmasından sonra ortaya çıkan nefes darlığı normal kabul edilebilir. Ancak, istirahat halindeyken dahi nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa bu rahatsızlığın bir belirtisi olabilir.

Nefes darlığı nasıl tedavi edilir?

Nefes darlığının tedavisi için öncelikle rahatsızlığın sebebi tespit edilmelidir. Bunun için fiziksel muayene, EKG ve çeşitli testler yapmak gerekebilir.

Nefes darlığının sebepleri nelerdir?

- Akciğer veya solunum yolları rahatsızlıkları

- Astım

- Bronşit

- Zatürre

- KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

- Kalp rahatsızlıkları

- Kalp krizi

- Kalp yetmezliği

- Kalp ritmi

- Panik atak ve kaygı

Nefes darlığı hangi durumlarda risk teşkil etmektedir?

- Dinlenme halindeyken nefes darlığı

- Aktivite ve egzersiz sonrası nefesin kesilmesi

- Uzanırken görülen nefes darlığı

- Alerjen gibi çeşitli tetikleyicilerle ortaya çıkan nefes kesilmesi

- Göğüs ağrısının eşlik ettiği nefes darlığı

- Kol, çene ya da boyun ağrısıyla birlikte nefes alamama

- Ayak ve el bileklerinde şişmeyle birlikte nefes darlığı

- İştah kaybı, istem dışı kilo kaybı veya kilo alma ile birlikte nefes darlığı

- Alışılmadık halsizlik hissi ile birlikte nefesin kesilmesi

- Terleme ile birlikte nefes darlığı

- Ateş ile birlikte nefes darlığı

- Nefes alırken ıslık veya hırıltı benzeri seslerin olması ve nefes darlığı

- Nefes darlığı şikayetinin yanı sıra inatçı öksürük

- Sersemlik, bayılma hissi ile birlikte nefes darlığı

Nefes darlığına sebep olan hastalıklar nelerdir?

Astım, koah, zatürre, kalp krizi, amfizem, anemi, aritmiler, boğulma, düşük kan basıncı, epiglotit, guillain-barre sendromu, interstisyel akciğer hastalığı, karbon monoksit zehirlenmesi, kardiyomiyopati, kırık kaburga, kronik bronşit, krup hastalığı, myastenia gravis, plörezi, pulmoner fibrozis, pulmoner hipertansiyon, sarkoidoz hastalığı, tüberküloz, üst solunum yolu tıkanıklığı, Ventrikül disfonksiyonu ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklarda nefes darlığı görülmektedir.

Nefes darlığına iyi gelen bitkisel çözümler

Keçi Boynuzu: Orta büyüklükteki 6-7 adet keçiboynuzu soğuk su ile yıkanır. Daha sonra küçük parçalar şeklinde kırılarak yarım litre kaynayan suya atılır. 7-8 dakika kaynatıldıktan sonra da suyu süzülerek bir kavanoza aktarılır. Keçiboynuzu kürü buzdolabında saklanmalı, en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Her gün sabah kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı yenilmelidir. Ara verilmeden 20 gün boyunca bu kür uygulanmalıdır. 20 günden sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 günlük bir kür daha yapılmalıdır. 15 günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırabilirsiniz.

Uyarı: Keçi boznuzu yoğun mineraller içerdiğinden dolayı şeker, tansiyon ve benzeri hastalıkları olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Havuç: 4-5 adet havuç rendelenerek suyu sıkılır ve içine yarım bardak kaynatılmış süt, bir çay kaşığı bal eklenerek günde 3 defa içilir.

Lavanta, ebegümeci, civan perçemi kürü: Birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ile civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda pişirilir. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Öksürük Otu: 2 avuç öksürük otu su ile kaynatılır. Kaynamaya başladığında ise başa bir havlu örtülerek buharı teneffüs edilir. Bunun yanında her sabah bir çay kaşığı hardal tohumunun kaynatılarak içilmesi de nefes almayı kolaylaştırmaktadır.

Sarımsak: 1,5 litre su içerisine 1 adet sarımsak, 1 çorba kaşığı lavanta, gelincik çiçeği, kekik, maydanoz, nane ile dereotu katılarak kaynatılır ve her sabah 1 fincan aç karnına içilir.

Kurt Pençesi: Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kurt pençesi ilave edilerek kahvaltıdan önce süzülerek içilir.

Karanfil, anason, keten tohumu: Yarım çay bardağı ısırgan tohumu, keten tohumu, anason tohumu ile toz karanfil karıştırılır ve içine bal eklenerek macun haline getirilir. İki gün boyunca sabahları 1 kaşık yenilir.

Limon ve bal: Taze sıkılmış limon suyu organik bal ile karıştırılır ve bir bardak sıcak suya eklenerek düzenli olarak yenilir. Bu karışımın günde 3-4 kez tüketilmesi büyük fayda sağlamaktadır.

Kahve: Düzenli olarak günde 1-2 bardak kahve içilmeli. Sütsüz ve şekersiz olarak tüketilmesi önerilir.

Bal ve karabiber: 1-2 çay kaşığı toz karabiber bal ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen karışım günde 3-4 kez tüketilir.

Zencefil: Soyulmuş taze zencefil kökü parçalar halinde kesilerek bir fincan sıcak suya eklenir. Birkaç dakika demlenmesinin ardından süzülerek çay olarak içilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

Meyan kökü: Yarım çay kaşığı meyan kökü, bir bardak sıcak suya eklenir. Demlenmesinin ardından süzülerek çay olarak tüketilir.

Süt ve safran: Küçük bir miktar safran bir fincan süt ile karıştırılarak ısıtılır. Daha sonra içerisine biraz bal ve limon suyu eklenip içilir. Bu karışım günde birkaç kez düzenli olarak tüketilmelidir.

Hardal: Bir çorba kaşığı kuru hardala su eklenerek hamur haline getirilir. Biraz da zeytinyağı uygulanarak göğüs bölgesine masaj yapmak için kullanılır.

Rezene: Biraz rezene tohumu suya eklenerek düzenli olarak tüketilebilir.

Nefes darlığını gidermek için ne yapılmalıdır?

- Balgam üretimini artıran süt ürünleri, tuz, şeker, yağlı ürünler ve kızarmış besinler tüketilmemeli

- Biriken mukusun dağılması için baharatlı yiyecekler, narenciyeler, sarımsak, biber ve zencefil mutlaka tüketilmeli

- Sıvı tüketimi artırılmalı

- Nane, zencefil, papatya, biberiye veya ginseng gibi çayların içerisine biraz bal eklenerek içilmeli

- Düzenli olarak egzersiz yapılmalı

- Sigara kesinlikle bırakılmalı

- Alkol tüketimine son verilmeli

- Düzenli uyunmalı ve dengeli beslenilmeli

- Kirli hava ortamından uzak durulmalı

- Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalı