Hipertrikoz nedir?

Halk arasında kurt adam sendromu olarak nitelendirilen Hipertrikoz, dünyanın en nadir hastalıkları arasındadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişinin sosyal yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Eski çağlardan bu yana varlığını sürdüren kurt adam sendromu, doğuştan gelen bir hastalık değildir. Sendromun temelinde, genetik bozukluk yatmaktadır. Fakat bu etkenin neden olduğu görülse de tam oluş sebebi hala ortaya çıkartılamamıştır.

Hipertrikoz'un en belirgin özelliği ise yüzde, kolda, bacakta, sırtta ve ayakta aşırı tüylenmedir. Bu durum kişiyi psikolojik olarak etkileyerek yaşamdan kopmasına sebep olmaktadır. Çoğu hastanın en çok şikayet ettiği konu ise çevresi tarafından alay konusu olmasıdır.

Hastalık günümüze kadar yaklaşık 50 kişide görülmekle birlikte hemen hemen hepsinde aynı belirtilerle karşılaşılmıştır. Uzmanlar bu rahatsızlığın androjen hormonların hızlı çalışması veya testosterondan kaynaklanan bir hastalıktan dolayı ortaya çıktığını iddia etmişlerdir. Ayrıca bu vakanın kalıtımsal olabileceği de savunulmuştur. Türkiye'de ise Hipertrikoz sendromu hiç görülmemiştir.

Hipertrikoz tedavisi nelerdir?

İç salgı hastalığının da neden olduğu düşünülen kurt adam sendromu, teknolojinin gelişmesi ile etkisi aza indirilmeye başlanmıştır. Lazer ve epilasyon aletleri ile geçici olarak tedavi edilen rahatsızlık, belirli bir süreden sonra kendini tekrar yenileyebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda testosteron faktörünün vücuda enjekte edilmesi ile bu hastalığın tedavi edilebileceği müjdesi, uzmanlar tarafından duyurulmuştur.