Boğmaca nasıl bulaşır?

Boğmaca öksürükle kendisini gösteren, mikropların neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Tıptaki adı Pertussis'dir. Bu rahatsızlık genelde çocuklarda görülmekle beraber sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır.

Boğmaca nasıl teşhis edilir?

Fiziki muayene sonrası görülen klinik belirtiler ile hastanın şikayetleri tanının yönlendirilmesi açısından büyük önem arz eder. Bunun yanında yapılan laboratuvar testleriyle kanda beyaz küre sayısının artmış olması, eritrosit sedimentasyon hızında değişiklik olmaması boğmaca tanısının belirlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Kesin teşhis konulması için ise kültür gereklidir. Bu sayede bakteriler üretilerek kesin tanı konulur.

Boğmaca aşısı

Boğmaca'dan korunmak için aşı tedavisi uygulanır. Bu yöntem ile ölü mikroplar vücuda enjekte edilerek kişinin hastalığa karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Aşı, bebeklere 4 doz şeklinde uygulanır. Gerekli görüldüğü takdirde ise 5 doz daha verilebilir. Ancak bu yöntem 7 yaşından sonra uygulanmaz. Bunun sebebi yorgunluk, ateş yüksekliği, bulantı, kusma, kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi bazı yan etkileri olmasıdır.

Boğmaca nasıl bulaşır?

Boğmaca, havada dolaşan damlacıklar sayesinde bulaşır ve vücuda yayılır. Bunun yanında hastalığa sahip olan birisi ile yakın temasda bulunmakta rahatsızlığın kişiye geçmesi için önemli bir etkendir.

Boğmaca hastalığının belirtileri nelerdir?

- Hırıltılı nefes alma

- Yemeyi ve içmeyi zorlaştıran koyu bir balgam

- Sık sık hapşurma

- Ateşlenme

- Öksürük nöbetleri

- Bulantı ve kusma