Kabakulak nasıl bulaşır?

Kabakulak, virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık türüdür. Özellikle kış ile bahar aylarında rastlanmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle çocukluk yaşlarında görülmektedir.

Kabakulak nasıl bulaşır?

Kabakulak hastalarının öksürmesi, hapşurması veya başkalarını öpmesi sırasında taşıdığı virüsler damlacıklarla birlikte havada uçuşur. Bu ortamda bulunan insanların havayı içine çekmesi sonucunda da hastalık kendilerine bulaşır. Öte yandan rahatsızlığın belirtileri, virüs vücuda girdikten yaklaşık 3. hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu hastalığa bir kere yakalandıktan sonra vücut buna karşı bağışıklık kazanır. Tekrarlaması ise söz konusu değildir.

Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir?

- Çenenin arka alt tarafında şişlik oluşur

- Tükrük bezlerinde ve boğazda ağrı vardır

- Ağız açıp kaparken, bir şeyler çiğnerken ağrı olur

- Hafif ateş ve baş ağrısı ortaya çıkar

- Hasta halsiz ve yorgun olur

- Yumurtalıklarda iltihaplanma olursa, hasta karın ağrısı çeker

- Baş, şişlik olan tarafa doğru biraz yatık durur.

- İştah kaybı görülür.

- Hastalık şiddetli olursa boyunda tutulma olabilir.

- Bulantı ve kusma görülebilir

Kabakulak hangi rahatsızlıklara yol açar?

Kabakulak hastalığına neden olan virüsler kana girdiği sırada diğer organlara da ulaşır ve bu bölgelerde iltihaplanmaya yol açar. Beyin zarına geldiğinde ise menenjite sebep olur. Bunun yanında kısırlık, sağırlık, görme bozukluğu, düşük doğum yapma hatta sakat kalma gibi durumlara da sebebiyet verebilir.

Kabakulak teşhisi nasıl konulur?

Kabakulak hastalığına teşhis koymak oldukça kolaydır. Hastanın doktora verdiği bilgiler ve yapılan fizik muayene sonucu tanı konulabilir. Bunun yanında tükrük bezlerinin şişmesi de rahatsızlığın belirtileri arasındadır.

Kabakulak hastalığından nasıl korunulur?

Kabakulak hastalığına karşı MMR aşısı yapılarak bu rahatsızlıktan korunulabilir. Bu aşı çocuklarda 1-1.5 yaş arasında ve 4-5 yaşlarında olmak üzere iki kere uygulanmalıdır. Öte yandan hamilelerde ise bu tedavinin kullanılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca aşı olunduktan sonra ilk üç ay hamile kalınmaması gerekir.