Romatizma nasıl belirlenir?

Romatizma insan vücudunun hareketini sağlayan kas sisteminde sınırlamalara yol açan ve çeşitli hastalıklara neden olan bir rahatsızlık türüdür. Öte yandan romatizma tek başına bir hastalık değildir.

ROMATİZMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Romatizma hastalarında genelde ağrı, şişlik, hareket sınırlanması, sakatlık, şekil bozukluğu, kalp sorunları, gözde oluşan bulgular ve sinir sisteminde ortaya çıkan değişimler meydana gelmektedir. Bunun yanında eklemde kızarıklık ile şişlik görülür. Bu olayın sonucunda kireçlenme ortaya çıkmaktadır.

Derimizi ve iç organlarımızı tutan romatizmada ise döküntü, kızarıklık, iştah azalması, gözde kaşınma, kızarıklık, saç dökülmesi, güneşe karşı hassasiyet, karın ağrısı, bel, sırt ve topuk ağrısı görülmektedir. Öte yandan rahatsızlığın şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

Hareket kısıtlaması ise kişinin aktivitelerini sınırlandıran ve hayatını zorlaştıran bir durumdur.

ROMATİZMANIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Romatizma temel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan olmak üzere 2’ye ayrılır. İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, ve ürik asit gibi maddelerin meydana getirdiği hasar sonucu oluşan iltihap çeşitleri şeklinde görülür. İltihaplı olmayan romatizmada ise eklemde aşınma ile incelme görülür. Bunun yanında kemik çıkıntısı da oluşabilir.

ROMATİZMADAN NASIL KORUNULUR?

- Egzersiz ve spor yapılmalı

- Aşırı sıcak veya soğuk havalardan sakınılmalı

- Uzun tutmamak şartıyla yatak istirahati yapılmalı

- Beslenmeye dikkat edilmeli ve kilo almaktan kaçınılmalı

ROMATİZMA NEDEN OLUŞUR?

Romatizma'nın nedenleri bugün kesin olarak bilinememektedir. Fakat mikropların sebep olduğu gut hastalığı ve akut eklem romatizmasının nedenleri bilinmektedir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkış nedeni genetik bozukluklar, yaş, cinsiyet, bazı ilaçlar, zedelenmeler ve iklim gibi faktörlerdir.

ROMATİZMA NASIL BELİRLENİR?

İltihaplı romatizmanın tanısı zor olabilmektedir. Özellikle hastalığın erken evresi, diğer birçok hastalığın belirtileri ile oldukça benzer olabilmektedir. Kan testi ya da fiziksel bulgular olmadan hastalığı belirlemek çok kolay olmamaktadır.

Doktor, fiziksel muayene sırasında eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ya da hararet olup olmadığını kontrol ederek, tanı koymaya çalışır. Bunun yanında saptamış olduğu semptomlara göre kan analizi ve röntgen filmi isteyebilmektedir.

ROMATİZMA'NIN GÖRÜLDÜĞÜ YERLER NELERDİR?

Yumuşak doku romatizması: İnsan vücudunda en sık görülmekte olan romatizma tipidir. Bu evrede kireçlenme, selülit bölgesinde ağrılar ve bel kemiği romatizması oluşum göstermektedir.
Eklem romatizması: Bu romatizma evresinde eklemlerde şiddetli ağrılar meydana gelmektedir.
İç organ romatizmaları: İç organlarda oluşum göstermekte olan ağrılardan meydana gelmektedir.

ROMATİZMADA RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Cinsel ilişki: Cinsel hayat, özellikle kadınlarda iltihaplı romatizma oluşması riskini yükseltmektedir.

Yaş: İltihaplı romatizmanın oluşumu yaygın olarak 40-60 yaş arasında gözlenmektedir. Bu kişiler büyük risk altında bulunmaktadır.

Aile hastalık geçmişi: Ailede herhangi bir bireyde yaşanmış olan iltihaplı romatizmanın diğer fertlerde de görülme ihtimali vardır.

KOMPLİKASYONLAR

İltihaplı romatizma bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu rahatsızlıklar sonucunda osteoporoz, karpal tünel sendromu, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi sağlık problemleri oluşabilmektedir.

Osteoporoz: İltihaplı romatizma bazı ilaçlar yardımı ile tedavi edilirken, osteoporoz hastalığı riskini artırabilmektedir. Bu rahatsızlık sonucunda kemiklerin güçsüzleşmesine ve çatlamaya hatta kırılmaya bile yatkın hale gelebilmektedir.

Karpal tünel sendromu: Karpal yani bilek kemikleri ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilen iltihaplı romatizma, karpal tünel sendromuna zemin hazırlayarak, sinirlerin sıkışmasına neden olabilmektedir.

Kalp problemleri: İltihaplı romatizma, arterlerin zorlanmasına ve tıkanmasına sebep olarak bazı kalp problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer dokularının iltihaplanmasına ve zarar görmesine sebep olabilen iltihaplı romatizma bundan dolayı kişide, nefes darlığı gelişmesi riskini artırabilmektedir.

ROMATİZMANIN ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tai Chi: Doğu kökenli bir egzersiz sporu olan Tai Chi, nefes kontrolü ve fiziksel rahatlama sağladığı için, romatizmanın sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Alternatif takviyeler: Bazı gıdalar ve bitkiler romatizma tedavisine yardımcı olabilmektedir. Örneğin çuha çiçeği yağı, Frenk üzümü yağı, hodan yağı gibi ve balık yağı gibi gıdalar bu rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Bitkisel gıdalar: Özellikle zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçal çayı gibi bitkisel ürünler, romatizma tedavisinde etkili olabilmektedir.

ROMATİZMA'DAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR

- Gut hastalığı

- Avasküler nekroz (Osteonekroza)

- Behçet hastalığı

- Bursit ve diğer yumuşak doku hastalıkları

- Karpal tünel sendromu

- Crohn hastalığı

- Dejeneratif eklem hastalığı

- Dermatomiyozit

- Ehlers-Danlos sendromu

- Eozinofili miyalji sendromu

- Felty sendromu

- Fibromiyalji

- Fibromyositis

- Enfeksiyöz artrit

- İnflamatuar bağırsak hastalığı

- Çocuklarda görülen dermatomiyozit

- İdiopatik artrit

- Lyme hastalığı

- Marfan sendromu

- Osteogenesis imperfekta

- Osteonekroz

- Osteoporoz

- Paget hastalığı

- Poliartirit

- Polimiyozit

- Psoriatik Artrit

- Raynaud

- Reiter (Reaktif Artrit)

- Huzursuz bacak sendromu

- Sarkoidoz

- Sjögren Sendromu

- Vaskülit