Kurumlara kurban vekaleti verilebilir mi?

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte bazı kurumların banka hesabı açtırarak vekaleten kurban kestiğini duyurması fıkıhçılar tarafından uygun karşılanmadı. Fıkıhçı Enver Baytan Hoca, başta Türk Hava Kurumu olmak üzere kurumların banka hesap numarası açtırarak vekalet almasına işaret ederek, “Bankalara para yatırma yoluyla kestirilen kurban caiz değildir” dedi. Baytan Hoca, “Banka faizle işlediği için kurbanı bırakın, para yatırılsa bile haram olur” dedi.

VEKALET ŞAHISLARA VERİLİR

Türk Hava Kurumu başta olmak üzere Diyanet Vakfı ve pek çok kuruluş, ismini vererek ilan yoluyla vekaleten kurban keseceğini kamuoyuna duyuruyor. Bu durumun da İslâm fıkhına göre caiz olmadığını kaydeden Enver Baytan, kurumlara vekalet verilemeyeceğini vekaletin ancak şahıslara verilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Hz. Peygamberin sünnetine göre en uygun olanın herkesin kendi kurbanını kesmesi gerektiğini ifade eden Baytan Hoca şöyle dedi: “THK gibi kurumlara kurban kestirenler veya et ve deri bağışında bulunanlar, bağışlarından sorumludur. Çünkü kurban bir ibadettir ve bu gibi kurumlarda bağışların nerelere harcandığı bilinmemektedir.

Hayır yapmaktan maksat güzel işlerin hasıl olmasıdır. Müslüman hayırda bulunurken ince eleyip sık dokumalıdır. Aldıkları hayırı iyi işler için harcadığı bilinmeyen kurumlara bağışta bulunulması sakıncalıdır.”