Hangi hayvanlar kurban edilir?

Kurban edilecek hayvanlar, koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Koyun ve keçiyi sadece bir kişi kesebilir. Deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak şartıyla ortaklaşa kurban edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilirler. Kesilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tamam, besili olması, kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerekir.

KURBANLIK, KESİM YERİNE İNCİTİLMEDEN GÖTÜRÜLMELİ

Kurbanlık hayvan kesim yerine incitilmeden götürülür, kesilecek zaman da kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılır. Elinden geldiği sürece her mükellefin kurbanını kendisinin kesmesi uygundur, değilse bir başkasına vekâlet verip kestirir. 3. GÜN

AKŞAMINA KADAR KESİLEBİLİR

Kurban, Kurban Bayramı'nın ilk üç günü bayram namazının kılınmasından 3. günün akşamına kadarki süre zarfında gece ve gündüz kesilebilir. Ancak kurbanın gündüz kesilmesi uygun olur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir. Kurbanın ibadet niyetiyle kesilmesi şarttır. Nitekim Kuran'da, kesilen kurbanlık hayvanların et ve kanlarının değil bu kesimi yapan müslümanın niyet, takva ve bağlılığının Allah'a ulaşacağı bildirilmiştir.