Dünyada savaştan daha çok ölüme sebep olan şey nedir?

Bugünlerde özellikle Ortadoğu’da vahşi yüzünü gösteren savaştan daha çok ölüme sebep veren şey, aslında dünyada hemen hepimizin en çok meşgul olduğu çalışmaktır. Peki siz, insanların en çok çalışırken öldüğünü biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalara göre dünyada savaşlarda her yıl ortalama 650 bin insan ölüyor, ancak çalışırken ölenlerin sayısı neredeyse bunun 3 katıdır, her yıl dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeni ile yaklaşık 2 milyon insan hayatını kaybediyor.

ABD'de yapılan çalışma istatistiklerine göre; 1 yıl içinde 5915 kişi iş başında hayatını kaybetti. Bu sadece Amerika'da ki 1 yıllık veriden ibaret. Ülkenin gelişmişlik seviyesine bakarak 3 dünya ülkelerinde ölümlerin çok daha fazla olduğunu düşünmek zor değil.

Oransal olarak bakıldığında listenin başında orman işçileri, ağaç kesenler geliyor. Ölüm oranı ise binde 12,2 olarak belirlenmiş. Bunu sırası ile balıkçılık ve pilotluk izliyor. Metal ve maden işçileri ise sırayı takip eden meslekler.

Ölüm riskini hesaplayan Duckwort Ölçeğine göre ise dünyada ölüm riski en yüksek iş, Bering denizinde yapılan yengeç avcılığıdır. Ölçeğe göre en düşük değer sıfır, en yüksek değer ise 8'dir.