Konuşurken beyinde neler oluyor?

İnsan iletişim halindeyken beyinin nasıl tepkiler verdiğini araştıran Princeton Üniversitesi, geliştirdiği bir başlığa 64 adet optik kablo takarak incelemelerde bulundu.

Yapılan cihaz adeta insan beynin çalışırken, konuşurken, dinlerken yaptıklarını kayıt altına alarak, incelenmeye ve beyinde hangi durumda neler olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Bilim ekibi öncelikle iletişim sırasında, beynin diğer faaliyetlerde olduğu gibi, sinir sitemini devreye sokarak, çeşitli sinyaller vererek çalıştığını ve beynin oksijeni en çok konuşurken harcadığını keşfetti.

Deney nasıl yapıldı?

Yapılan deneylerde 2 kişiye takılan ''ConnectiCut'' isimli cihaz, konuşma sırasında beyinde başlayan sinir hareketlerinin, aynı şekilde dinleyicide de başladığı fark etti. İki tarafın sinir hareketleri ne kadar çok benzerlik gösterirse aradaki iletişimin de o kadar iyi derece olduğunu keşfettiler. Yani konuşmacı ile dinleyici beyin tepkileri ne kadar benzerse birbirlerini o kadar iyi anlıyorlar.

Ayrıca bilim adamları bu yolla otizm hastalarına yardımcı olmayı umut ediyor. Otizm hastalarında iletişim konusunda yaşanan problemleri cihaz ile inceleyerek buna neyin sebep olduğunu anlamak ve buna bir çare bulmak istiyorlar.