Dünyanın en tuzlu suyu nerededir?

Dünyanın en tuzlu suyu Antarktika’nın kuzeydoğusunda yer alan Don Juan Göleti'nde bulunur. Don Juan göleti ise Kuru Vadilerde yer almaktadır.

Don Juan göl olarak bilinmesine karşın aslında su birikintisi sayılır. Derinliği sadece 15 cm’dir. Sudaki tuz oranın çok fazla olması -50 dereceyi bulan hava şartlarında bile donmasını engeller. Suda %40 oranında tuz vardır. Bu rakam Lut gölünün 2 katı kadardır. Lut Gölünde ise okyanuslardan 8 kat daha fazla tuz bulunmaktadır.

Don Juan Göleti 1961 yılında tesadüf eseri bulunmuştur. Bir araştırma ekibini taşıyan helikopter pilotlarının adı verilmiştir. Donald Roe ve John Hickey.

Dünyanın en soğuk ve kuru bölgesinde olması sebebi ile muhtemelen dünyanın en şaşırtıcı gölüdür. Böyle bir ortamda donmadan sıvı halde kalabilen su bulmak baya ilginç bir durumdur. Suyun buraya nasıl gediğini araştıran ekip, yağmur yağmayan bir iklimde olduğu için suyun yer altı sularından buraya geldiğine ve buharlaşmadan dolayı tuz oranın arttığına karar verdi. Ancak ekip çok daha şaşırtı bir sonuç elde etti. Böyle bir iklimde sıvı halde bulunmayı başaran su aynı zamanda hayat barındırıyordu. Bakteri, maya ve mantar topluğunun yanı sıra uzun mavi ve yeşil algler de vardı.

Şuan ise nedeni anlaşılamayan bir sebeple göletteki su seviyesi yarıya düştü ve içinde canlı kalmadı. Ancak halen gölün içerisinde nitroz oksit (gülme gazı) vardır. Normalde bu kimyasalın doğada oluşabilmesi için canlılar tarafından salınması gerekir. Ancak göl bu bilgiyi de çürüttü ve ekip tuz ile çevresindeki bazalt kayalarında bu reaksiyona sebep olabileceğini keşfetti.

Marsta sıvı su bulunması halinde, bu suyun Don Juan'daki gibi soğuk ve tuzlu olması bekleniyor. Artık bu tip bir suyun bile yaşamı destekleyebileceğini biliyoruz. Ayrıca Lut Gölü hala canlı barındırmaya devam ediyor.

Allah’ın yarattığı mucizelerin nereden geleceği hiç belli olmaz.