Boks ringleri neden karedir?

Ring'in Türkçe karşılığı halkadır. Peki ring halka manasına geliyorsa, boks ringleri neden kare olarak dizayn edilmiştir?

1866 yılından önce, James Fig kurana kadar bir boks kulübü dahi yoktu. James Fig kulübü kurdu ve ders vermeye başladı. Daha sonra dönemin markisi tarafından eldiven kullanma kuralı getirildi.

Ring (Halka) nasıl kareye dönüştü ?

Eskiden boks günümüzdeki gibi yasal bir spor olarak tanınmıyor ve kurallara bağlı olarak yapılmıyordu. Bir federasyon kurulup kurallar belirlenmeden önceki dönemlerde, boksörler dövüşmek için karşı karşıya geldiğinde, seyirciler izlemek için etrafını sarıyor ve bir halka oluşturuyorlardı.

Ancak dövüşler sırasında halkadaki seyircilerin zarar görmesi, dövüşün alanın dışına taşması gibi sebeplerle, dövüş alanının etrafı insanların tuttuğu bir halatla halka biçiminde sarıldı. Daha sonra halatı tutması için direkler yapıldı. Ancak ne var ki halatı direklere halka biçimin sarmak çok verimli olmadı. Sürekli gevşeme problemi ile karşılaşıldı. Bu çözüm olarak en son boks ringleri kare bir dövüş alanına dönüştü.