Altın elementi evrende nasıl oluştu?

Evren üzerinde kısa zamanlı bir gama-ışın patlaması olduğu gözlenmişti. Bu patlama iki nötron yıldızının çarpışması sonucunda meydana geldi. GRB 130603B katalog ismine sahip olan patlamayı gözlemleyen bilim insanları patlamanın sonucunda kırmızının ötesinde bir madde bulutunu fark ettiler. Altın ve benzeri birçok element bu bulutun içerisindeydi. Bu nötron yıldızlarının çarpışması sonucu altın elde edildi.

Nötron yıldızlarının çarpışma olayı bizden yaklaşık olarak 3.9 milyar ışık yılı uzaklığında gerçekleşmişti. Bunun sonucunda bu mücevher ortaya çıktı. Dünyada 2011 yılına kadar çıkarılan altın miktarı 171.300’dür. İki nötron yıldızının çarpışması sonucunda trilyonlarca kilograma sahip altınlar meydana gelebilmektedir. Oldukça değerli bir maden olan altın büyük zahmetler sonucu elde edilmektedir.

Jeologların yaptığı araştırmalar sonucunda altın madenlerinin nasıl oluştuğu açıklığa kavuşmuştur. Dünya üzerinde gerçekleşen depremler altın madenlerinin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Deprem oluştuğu zaman yer kırıkları içerisinde sular meydana gelmektedir. Ardından bu kırıklar genişliyor. Böylece su altını eritiyor ve altın yataklarını oluşturuyor. İlerleyen senelerde nötron yıldızlarının çarpışması üzerinde yapılan araştırmalar ilerledikçe ağır metaller konusunda daha fazla bilgi sahibi olabiliriz.