İnsanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvan hangisidir?

Günümüzde birçok insan evcil hayvan beslemektedir. Bir çok yabani tür evcilleştirilmiş ve insanlar arasında duygusal bağ kurmuştur. Herkes tarafından bilinen kedi, köpek, kuş, balık türlerinin dışında sıra dışı olarak birçok yabani hayvan da evde beslenmektedir. Bunun en çok görülen örnekleri kaplumbağa, tilki, bukalemun ve kirpidir.

Peki insanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvan hangisidir?

İnsanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvan köpektir. İnsanlar avcı toplayıcılıktan tarım toplumuna geçtikten sonra ekinlerini, evlerini ve kendilerini güvende hissetmiyordu. Yabani hayvanlar ve diğer insan grupları saldırıda bulunabiliyor ve yağmalar yaşanıyordu. İnsan oğlu bu sebeple kendine yeni bir yol arkadaşı olarak evcilleştirmek için köpekleri seçti.

Köpekler insanlarla çok çabuk duygusal bağ kurarak onlara hayatları boyunca her anlamda yardımcı oldular. Köpeklerin evcilleştirilmesi ortalama olarak 300-500 yıl arasında bir süreyi kapsamaktadır. Ancak sonrasında insan ve köpekler arasındaki bağ bir daha hiç kopmamış, köpekler hep insanların en iyi dostu olarak kalmıştır.

Tarım toplumlarından bugüne köpekler ve insanlar arasındaki ilişki şu şekilde olmuştur;

- Koruyucu:

Tarlaları diğer yabani hayvanlardan korumak, tehlikeleri haber vermek, diğer hayvanların güdülmesini ve korumasını sağlamak için köpekler evcilleştirilmiştir. Bu akıllı canlı türü insanın komutlarını ve istekleri çok kolay bir şekilde öğrenebilmektedir.

- Yol arkadaşı:

İnsanlar köpekleri gündelik yaşantılarında kendilerini korumak için evcilleştirmiştir. Ancak zaman içerisinde köpeklerle duygusal bir bağ kurarak bu iş ilişkisi duygusal bir boyuta taşınmıştır. İnsanlar ve köpekler birbirlerinin duygularını anlayabilen ve birbirine sevgisini açıkça gösterebilen canlılara dönüşmüştür. Yapılan bir çok tarihi kazıda ölenlerin köpekleri ile birlikte gömüldüğü bulunmuş ve bu duygusal bağ bilim adamları tarafından ispatlanmıştır.