Uçaklar ne kadar güvenlidir?

Hava ulaşımında önemli bir yer tutan uçaklarla birçok kişi yolculuk yapmıştır. Peki uçaklar ne kadar güvenli?

Hava taşımacılığı denilince akla ilk olarak uçaklar gelir. Uçaklar hızları ve taşıma kapasiteleri ile hava ulaşımında en fazla tercih edilen ulaşım aracıdır. Çoğu insan uçaklara binmekten ve yolculuk yapmaktan korkar. Hatta bazılarının fobisi haline dönüşmüştür. Peki uçakla yolculuk yapmak güvenli mi?

Karayollarında yolculuk yapmak, yeryüzüne yakın olmak çoğu insan daha güvenli gelir. Ancak her gün yüzlerce trafik kazası meydana gelmekte çok sayıda kişi hayatını kaybetmektedir. Her gün haberlere baktığımızda onlarca trafik kazası haberi görürüz ancak uçak kazası haberini sıklıkla duydunuz mu hiç? Uçak kazalarının oranı otoyollarda meydana gelen trafik kazalarına oranla çok düşüktür. Ciddi bir arıza veya problem olmadıktan sonra uçaklar en güvenilir ulaşım araçlarının başında gelir.

Her ülkenin havacılık otoritesi havayollarında denetim ve yaptırım gücüne sahiptir. Havayolu şirketleri veya kuruluşlar sadece ait oldukları ülkelerde değil sefer düzenledikleri bütün ülkelerin havacılık otoriteleri tarafından denetime tabi tutulur. Bu durum bakım, hava trafik ve yer hizmetleri şirketleri için de aynıdır.

Bütün uçaklar havacılık otoriteleri tarafından sıklıkla kontrol edilir ve testlerden geçirilir. Uygun görülmeyen ve standart şartları taşımayan uçaklarla yolcu taşımacılığı yapılmasına izin verilmez.

Yeni gelişen teknolojiler sayesinde uçakların havada çarpışmalarının önüne geçilmektedir. Erken uyarı sistemleri ve hava trafik güvenlik kontrolleri sayesinde bu tür sorunlar minimuma indirilmektedir.

Uçaklar uçuş yapmadan önce pilotlar tarafından kontrol edilir. Her uçuşun ardından da yetkili bir uçak teknisyeni tarafından ve pilot tarafından görsel olarak kontrolden geçirilir.

Uçakların belirli aralıklarla bakımları sürekli yapılır. Bu bakımlar genel olarak yılda bir yapılı. Uçağın bütün parçaları kontrol edilir.

Arabalarda motorun durması ile arabanın kontrolünün sağlanması zorlaşırken ve kaza riski oranı artarken uçaklardaki 2 motorun herhangi biri arızalansa ile uçak tek motor ile belirli bir süre uçabilir.

Uçaklardaki tüm önemli sistemlerin 1 ya da 2 adet yedeği vardır. Ayrıca uçağı kullanmak için tek pilot yeterli iken olası durumlara karşı yardımcı pilot bulunur.