Klavyenin özellikleri nelerdir ?

Klavye bilgisayarla bağlantı kurulmasını ve bilgisayarda birçok işlemin yapılmasına olanak sağlayan en temel aygıttır. Klavyelerin özellikleri nelerdir? Klavye ne işe yarar? Gibi soruların cevabına yazımızda yer vereceğiz.

Bilgisayarlar vasıtasıyla çeşitli ihtiyaçlarımızı kolay bir şekilde karşılarız. Kütüphanelere sığmayacak ciltler dolusu bilgilere bilgisayarlar sayesinde çok kısa sürede ulaşır, kaybetmememiz ve unutmamamız gereken bilgileri saklayabilir ve daha birçok işlemi yerimizden hareket etmeden kolayca gerçekleştiririz.

Burada en çok bilgisayarla iletişimimizi sağladığımız araç ise klavyedir. Klavye sayesinde bilgisayarımıza komutlar verir ve işlemler gerçekleştiririz. Son dönemler bilgisayar ve cep telefonlarında kullanılan dokunmatik teknolojisi ile klavye kullanımının azalacağı beklense de böyle bir durum yaşanmamıştır. Şimdi bilgisayar kullanımında önemli görevler gören klavyenin özellikleri nelerdir? Klavye ne işe yarar? bunu açıklayalım.

Klavyelerin üstünde çeşitli boyutlarda ve şekillerde tuşlar halinde harfler, sayılar, işaretler bulunur. Bu aygıt genel olarak bilgisayara veri girmek için kullanılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda klavye kablosunda bulunan bağlantı yerinin anakart üzerinde bulunan klavye konnektörüne takılmasıyla çalışır. Dizüstü bilgisayarlarda ise klavye bilgisayarın ana parçalarından biri olarak bilgisayarın üzerinde bulunur.

Klavyelerin üzerinde genellikle 80 ile 110 tuş bulunur. Klavyede yer alan bu tuşlar alfabetik tuşlar, sayısal tuşlar, fonksiyon tuşları ve kontrol tuşlarıdır. Alfabetik tuşlar bilgisayarda yazı yazılmasını sağlayan harf ve sayılardan oluşan tuşlardır.

Klavyenin sağında bulunan ve üzerinde 0’dan 9’a kadar sayıların ve aritmetik işlemlerin simgelerinin bulunduğu tuşlar ise bilgisayara sayısal verilerin girilmesi işlemlerine olanak sağlar. Bu tuşlar yine klavye üzerinde bulunan ‘Num Lock’ tuşu aracılığıyla aktif veya pasif hale getirilir.

Fonksiyon tuşları ise tek başına işlevleri bulunmayan tuşlara denilmektedir. Bilgisayarda kurulu olan programların işleyişine göre bu tuşlara fonksiyon yüklenir. Klavyenin üst kısmında sıralı bir biçimde F1,F2 şeklinde yer alan tuşlardır. Kontrol tuşları ise bazı işlemleri kullanıcının daha kolay yapabilmesini sağlar. Bu tuşlar tek başına kullanılabileceği gibi başka bir tuş ile de farklı fonksiyonlar gerçekleştirebilir.

Dünyada en yaygın olarak kullanılan klavye çeşidi Q klavyedir. Q klavye tuşlar üzerindeki harf ve sayı dizilişleri ve klavyenin özellikleri bakımından F klavyeden farklıdır.

F Klavye ise sıkça kullanılan harflerin işlek parmaklara denk getirilmesi nedeniyle Türk alfabesine daha uygun bir klavye çeşididir. Bilgisayarlarda F klavye ve Q klavye arasında bilgisayar üzerinde geçişler mümkün olmaktadır.