Telefon nasıl titrer?

Cep telefonlarında meydana gelen titreşimin nasıl oluşur? Hiç merak ettiniz mi? Cep telefonları artık yanımızdan bir saniye bile ayırmadığımız birer parçamız haline geldi. Sürekli elimizden düşürmediğimiz bu küçük cihazlar ile sürekli bir bağlantı halinde olma arzusu oluşur. Hiçbir arama, mesaj veya bildirim gelmese bile sürekli telefon ekranları kontrol edilir. Bazen bilerek ya da bilmeyerek sessize alındığında gelen çağrıları duymaz veya mesajlara cevap veremeyiz.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına telefon üreticileri sessiz durumdayken bile gelen bildirimleri kullanıcının fark edebilmesi için cep telefonlarına titreşim özelliği eklemektedirler. Bu özellik sayesinde telefonunuz sessizdeyken veya sesi kısık durumdayken gelen aramalardan ve bildirimlerden haberdar olabilirsiniz. Peki telefon nasıl titreşir? Bilmeyenler için bu konuyu kısa ve anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Son dönemde teknolojik alanda yaşana gelişmeler ile teknolojik ürünleri bütün yapıları nano seviyesinde küçüklüyor. Bu sayede teknolojik cihazların özellikle bilgisayar, tablet ve cep telefonlarının boyutları giderek küçülmeye ve incelmeye devam ediyor.

Cep telefonlarında titreşim nasıl oluşur? sorusunun cevabını merak edenler için kullandığınız cep telefonlarının içinde küçük bir motor bulunur. Bu motorun ucuna takılan bir aparat sayesinde telefondaki titreşim meydana gelir. Takılan aparat yuvarlak bir biçimde olmadığından dolayı elektrik akımı geldiği anda döner ve sağa sola hızlı bir şekilde sallanır. Dolayısıyla telefonun içerisinde yer aldığın için telefonu da sallar yani titretir.

Aparatın meydana getirdiği bu hızlı salınım dolayısıyla cep telefonunda ve temas ettiği yerlerde titreşim meydana gelir. Günümüzde cep telefonu kullanımında oldukça kolaylık sağlayan titreşim özelliğinin seviyesini de bazı telefon modellerinde ayarlamak mümkündür. Telefon üreticileri yeni ürettikleri telefonlarda telefonun olası durumlara ne kadar düzeyde titreşeceğini kullanıcının tercihine bırakmaktadır.