Bizans ordusu Pelekanon Muharebesi'nde nasıl mağlup edildi?

Osmanlılar, Bursa'dan sonra İznik'i de almak için harekete geçti. Durumu haber alan Orhan Gazi, hızlı harekete ederek Eskihisar'daki tepeleri ele geçirdi. 1329 yılında Pelekanon'da meydana gelen savaşta, Orhan Gazi, stratejik üstünlüğü ele geçirmişti.

Bizanslılar, Osmanlılar'ı tepelerden düzlüğe çekmeden savaşa girmenin aleylerine olacağını fark ettiler. Muharebe tepelerde olursa savaşa girmemeyi kararlaştırmışlardı. Fakat Orhan Gazi de Bizans ordularıyla düz bir arazide değil, tepelerde karşılaşmayı planlamıştı. 1 Haziran 1329 tarihinde Orhan Bey, Bizans ordusunu üzerine çekmek için 300 kişilik bir birliği Bizanslılar'ın üzerine gönderdi. Bizans ordusunu ok yağmuruna tutan Osmanlı birlikleri geri çekilmeye başladılar.

Bizans kuvvetlerini üzerine çekmek istiyorlardı. Fakat Bizanslılar onları takip etmeyerek bu oyuna gelmedi. Ertesi gün Osmanlı kuvvetleri aynı saldırıyı tekrarladı. Bu kez Bizans kuvvetlerinin bir kısmı gazilerin üzerine saldırınca Orhan Gazi kardeşi Pazarlu Bey komutasında yardım gönderdi. Bizans ordusu harekete geçince asıl muharebe başladı.

Bizans imparatoru savaşta okla yaralanınca ordusunda bir panik başladı. Kısa bir süre sonra Bizans ordusu dağıldı. Çevredeki kalelere sığınmaya çalışan Bizans askerleri imha edildi. Bizans ordusunun bir kısmı ise gemilere binerek kaçtı. Bu zafer Osmanlı Beyliği'nin artık Bizans'la rahatlıkla baş eden ve onu tehdit eden bir güç olduğunu belgeliyordu.

Viladimir Mirmiroğlu, bu savaşın Hammer’den itibaren Maltepe Muharebesi diye adlandırılmasının yanlış olduğunu, Pelekanon’un Maltepe’den oldukça uzakta, Gebze-Eskihisar bölgesinde olduğunu söyler.