XVI. yüzyılın sonunda Avusturya ile savaş nasıl çıktı?

Osmanlı İmparatorluğu, 1578-1590 yılları arasında Safevi İran’ı ile 12 yıl savaşıp, birçok toprak fethetmişti. Osmanlı-İran savaşı aynı zamanda veziriazam olmak isteyen Osmanlı komutanlarının gövde gösterisi olmuştu. Lala Mustafa Paşa, Özdemiroğlu Osman Paşa, Sinan Paşa ve Ferhad Paşa, İran cephesinde kendilerini göstermek için çabalamışlardı.

Ferhad Paşa’nın İran cephesindeki başarılarını bir türlü kabullenemeyen Koca Sinan Paşa iktidarını sağlamlaştırmak için Sultan III. Murad’ı Avusturya üzerine sefere çıkmaya teşvik ettiği iddia edilir. Ancak bu yıllarda 12 yıl süren İran savaşlarından dolayı Osmanlı İmparatorluğu oldukça yıprandığı için savaşa girecek durumu pek yoktu.

Osmanlı ve Avusturya arasında sorunlar olmasına rağmen iki taraf da savaştan yana değildi. Bu dönemde Osmanlı topraklarına Uskok saldırılarının artması üzerine Bosna birlikleri Habsburg topraklarına büyük bir saldırı düzenlediler. Bosna Beylerbeyi Telli Hasan Paşa’nın Avusturya’nın içlerine kadar uzanan akınlarından sonra, Avusturya İmparatoru, Ekim 1592'de antlaşmayı bozduğunu ve yıllık vergisini artık göndermeyeceği söyledi.

Avusturya’nın durumu gerginleştirmesi, Sinan Paşa’nın savaş isteğine uygun ortamı oluşturmuştu. Kanuni döneminde 1547’de yapılan antlaşmaya göre hakimiyeti altında bulunan Macar toprakları için, Osmanlı İmparatorluğu’na her yıl 30 bin altın veriyordu. Bu antlaşma 29 Kasım 1590’da dördüncü defa yenilenmişti. Üzerine gelen Avusturya ordusuna karşı mukavemet gösteremeyeceğini anlayan Telli Hasan Paşa, Veziriazam Siyavuş Paşa’dan yardım istedi. Siyavuş Paşa da Kirli Hasan Paşa’yı Rumeli Eyaleti’ne vali tayin ederek, Telli Hasan Paşa’ya yardım etmesi için görevlendirdi.

Ancak bu sırada Koca Sinan Paşa yeniden veziriazam olmuştu ve yeni veziriazamın Kirli Hasan Paşa’nın yerine oğlu Mehmed Paşa’yı Rumeli’ye vali tayin edip, yardım göndermeyi bilerek geciktirdiği iddia edilir. Sinan Paşa, daha önceki bir olaydan dolayı diş bilediği Telli Hasan Paşa’ya yardımı bilerek geciktirmişti. Telli Hasan Paşa ise, destek birliklerinin geleceğine güvenerek Kulpa Nehri’ni geçerek, Osek üzerine yürümüştü.

Yanında Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan’ın iki oğlu da bulunuyordu. Telli Hasan Paşa, 20 Haziran 1593’te Osek önünde Avusturya ordusuyla karşılaştı. Osmanlı birlikleri, Kulpa Nehri ile Avusturya ordusu arasında sıkışmıştı. Kanuni’nin torunlarının da şehid olduğu muharebede büyük bir mağlubiyet alındı ve bu felaket yüzünden 1593’e ''Bozgun yılı'' adı verildi. Koca Sinan Paşa, bu mağlubiyeti kullanarak, Divan-ı Hümayun’dan Avusturya’ya savaş ilânı kararını çıkarttı.