Kırmızı kart nedir?

Kırmızı kart futbol maçlarında futbol kurallarını ihlal eden davranışlarda bulunan oyuncunun oyundan atılması amacıyla hakem tarafından gösterilen ceza kartına denir.

Hakemlerin spor müsabakalarında renkli kartlar ile kararlarını belirtmesi fikri ilk olarak Britanyalı hakem Ken Aston tarafından ileri sürüldü. 1966 FIFA Dünya Kupası'ndaki İngiltere ve Arjantin çeyrek final maçında hakem kararlarının net olarak belirtilmemesi çeşitli sorunlara yol açmıştı.

FIFA Hakemler Komitesi'nin bir üyesi olan Aston, hakem kararlarının oyuncu ve izleyicilere açık şekilde aktarılması amacıyla trafik ışıklarının çalışma prensibinden yola çıkarak renk kodlu bir sistemi dile getirdi. Böylece oyuncuya hakem tarafından verilecek olan cezalar herkesçe anlaşılacaktı. İlk sarı ve kırmızı kart uygulaması 1970 FIFA Dünya Kupası'nda yapıldı. Ceza kartları daha sonradan diğer spor dallarında da yaygın bir biçimde kullanılmaya başlandı.

Sportif maçlarda kullanılan ceza kartları sarı ve kırmızı renkten oluşmaktadır. Sarı renk uyarı anlamına gelmektedir. Kırmızı kart ise oyun kurallarına aykırı davranışta bulunan oyuncuya hakem tarafından ceza verilerek oyundan atıldığını gösterir. Kırmızı renkli kartı gören oyuncu oyundan atılmış demektir. Hakemler kırmızı renkli kartı daha önce sarı kart gösterdiği oyuncuya ikinci sarı kartı göstererek ya da direk olarak gösterir. Böylece oyuncunun oyundan çıkartıldığı izleyiciye ve futbolcuya iletilmiş olur.

Kırmızı renkli ceza kartı hakemler tarafından oyundaki bir oyuncuya gösterilebileceği gibi yedek kulübesinde bekleyen oyunculara da gösterebilir.

Aşağıda belirtilen kural ihlallerinden birini yapması oyuncunun kırmızı renkli ceza kartı görerek oyundan atılması için yeterlidir.

Aynı müsabakada iki kez üst üste sarı kart görürse,

Rakibine ciddi ve şiddetli bir faul yapmışsa, rakip oyuncuya ya da bir başkasına tükürürse,

Topu bilerek elle oynayarak rakip takımın gol atmasını engellerse (kaleci dışında),

Kaleye doğru atak yapan rakip oyuncuların mutlak gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu kararı verilecek şekilde engellerse,

Hakaret eder, küfürlü konuşur ve saldırgan bir tutumda bulunursa.